Чудско-псковско Езеро

(Пренасочено од Пејпус)

Чудско-Псковско Езеро или Пејпус (естонски: Peipsi-Pihkva järv; руски: Чудско-Псковское озеро; германски: Peipussee) — езеро помеѓу Естонија и Русија. Со површина од 3.616 км2, ова езеро е петто по ред најголемо езеро во Европа. Просечната длабочина изнесува 7, а максималната е 14,6 метри.

Чудско-псковско Езеро
Peipsi-Pihkva järv
Чудско-Псковское озеро
Сателитска снимка од езерото
ПодрачјеЕстонија, Русија
Координати58°41′N 27°29′E / 58.683° СГШ; 27.483° ИГД / 58.683; 27.483
Главни приливиЕмајиги, Великаја
Главни истециНарва
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
47,800 km2 (18,500 ми) км2
Сливни земјиЕстонија, Русија, Латвија, Белорусија
Површина&100000000000036160000003,616 км2
Прос. длабочина7,1 м
Најг. длабочина15,3 м
Зафатнина25 км3
Брег520 км
Надм. височина30 м
ОстровиПирисар, Колпина, Каменка
Населени местаМустве, Каласте
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Чудско-псковското Езеро се состои од 3 дела:

  • Големо или Чудско езеро (ест. Peipsi järv, руски: Чудско озеро) со 2.670 км2 на север. Некогаш терминот езеро Пејпус Се користи само за овој дел од езерото.
  • Топло Езеро (ест. Lämmijärv, руски: Тёплое озеро), 236 км2 во централниот дел
  • Псковско Езеро (ест. Pihkva järv, руски: Псковское озеро), 710 км2 во јужниот дел.

Во 1242 г. на ова езеро се одиграла Битката на езерото Пејпус помеѓу тевтонските витези и војската на Новогород под водство на Александар Невски

== Надворешни врски