Чарлс Буковски

(Пренасочено од Хенри Чарлс Буковски)

Хенри Чарлс Буковски (роден на 16 август 1920 во Андернах - 9 март 1994 во Сан Педро) — германско-американски поет, романсиер и раскажувач.

Чарлс Буковски
Роден(а)Хенри Чарлс Буковски
16 август 1920(1920-08-16)
Андернах, Рајнска област-Пфалц, Вајмарска Република
Починал(а)9 март 1994(1994-03-09) (возр. 73)
Сан Педро, Калифорнија, САД
НационалностГерманец, Американец
Занимањепоет, романсиер, раскажувач и колумнист
ДвижењеВалкан реализам,[1][2] Трансгресивна фикција[3]

Неговото пишување било под влијание на социјалниот, културниот и економскиот амбиент на неговиот роден град Лос Анџелес[4] . Неговото дело се осврнува на обичните животи на сиромашните Американци, на чинот на пишување, на алкохолот, на односите со жени и на тешката работа. Буковски напишал илјадници песни, стотици раскази и шест романи, објавувајќи над 60 книги. ФБИ чува досие за него како резултат на неговата колумна: „Белешки за валканиот стар човек“, во лондонскиот весник Open City[5][6]. Во 1986 година магазинот Тајм го нарекол на Буковски „лауреат на американскиот низок живот[7].

Од неговата смрт во 1994 година, Буковски е предмет на голем број критични статии и книги за неговиот живот и списи, но неговата работа добила релативно мало внимание од академските критичари.

ЖивотУреди

 
Местото каде е роден Буковски

Буковски е роден во Германија во 1920 година[8]. Катарина Фет е родена Германка, со родители Вилхелм Фет и Нанетет Израел[9][10]. Таа го запознала неговиот татко Американец со полско потекло на крајот од Првата светска војна и семејството се преселило во САД кога Чарлс имал две години[11]Чарлс Буковски постојано тврдел дека е роден како вонбрачно дете, но брачните досиеја во Андернах покажуваат дека неговите родители се омажиле еден месец пред неговото раѓање[11][12]. Буковски имал тешко детство бидејќи (како што и самиот кажал) неговиот татко кој често бил незапослен, вербално и физички го злоставувал[13][14] (тој ова го опишува во неговиот роман „Блудниот син“). Откако матурирал во државното средно училиште во Лос Анџелес, Буковски се запишал на Градскиот колеџ на Лос Анџелес и студирал уметност, новинарство и литература.

На 24-годишна возраст неговиот расказ „Aftermath of a Lengthy Rejection Slip“ бил објавен во магазинот Story. Две години подоцна уште еден расказ насловен како: „20 Tanks From Kasseldown“ бил објавен во Портфолио III колекцијата. Буковски се разочарал во издавачкиот процес и се откажал од пишување речиси една декада од неговиот живот. Во овој период тој продолжил да живее во Лос Анџелес но патувал низ цела Америка и работел чудни работи, живел во евтини хотели и куќи. Во раноте 50-ти, Буковски се вработил како курир во Државниот сервис на САД во Лос Анџелес, но се откажал по две и пол години поминати во оваа служба. Во 1955 година бил хоспитализиран поради крварење на внатрешен чир и малку требало неговата состојба да има посериозни последици.

Кога заминал од болница, тој започнал да пишува поезија. Во 1957 година се оженил за писателката и поетеса Барбара Фрај, но се развеле во 1959 година. По разводот, Буковски продолжил да пие и да пишува поезија. Тој се вратил во поштата во Лос Анџелес каде што работел како службеник повеќе од десет години. Во 1964 година, неговата втора жена Франсис Смит ја родила нивната ќерка, Марина Луиза Буковски. Буковски и Франсис живееле заедно но никогаш не стапиле легално во брак.

Во 1969 на Буковски му била доделена месечна стипендија од 100 долари „за да пишува” од издавачот Џон Мартин. Буковски ја напуштил работата како службеник за да се посвети на пишувањето и тоа да биде неговата единствена кариера. Тогаш имал 49 години. Во едно од неговите писма напишал: „Имам еден од два избора-да останам во поштата и да побудалам...или да останам тука и да си играм писател и да гладувам. Одлучив да гладувам[15]. Еден месец откако ја напуштил поштата, тој го завршил својот прв роман насловен: „Пошта”. Во 1976 година ја сретнал Линда Ли Бејџил, сопственичка на ресторан за здрава храна. Две години подоцна се преселиле во Источен Холивуд каде Буковски го поминал остатокот од животот, а во 1985 година парот се венчал.

Буковски починал од леукемија на 9 март 1994 година во Сан Педро, Калифорнија на 73-годишна возраст, бргу откако го завршил последниот роман „Pulp”. Погребот бил направен во духот на Будистичката традиција, а на неговата спомен-плоча стои: „Don't Try“ (Не се обидувај). Според Линда Ли Буковски, овој епитаф значи: „Ако го потрошиш животот обидувајќи се, тогаш она што ќе ти остане е само обидувањето. Затоа не се обидувај, туку прави ги работите”.

ТворештвоУреди

Буковски својата работа ја објавувал во литературни магазини во почетокот на 50-сетите, негова издавачка куќа била Black Sparrow Press кој ги објавила сите негови дела. Тој ги сакал писателите како што се: Антон Чехов, Кнут Хамсун[16], Ернест Хемингвеј[17] , Џон Фанте[16] и Фјодор Достоевски[17]. Во едно интервју од 1974 година, тој вели: „Кога живееш во некој град сиот свој живот го запознаваш буквално секое ќоше, ја имаш рамката на земјата на која што лежи тој град. Имаш целосна слика каде се наоѓаш. Бидејќи сум од Л.А од секогаш сум имал географско и емотивно чувство дека тука припаѓам, имав време да го научам овој град. Не можам да се видам себе си на некое друго место”"[18].

Буковски пишувал навечер: „Да се пишува преку ден е како да се трча во стоковна куќа. Секој може да те види. Навечер... тогаш стануваш магионичар”. Тој темите ги наоѓал во сопственото животно искуство, во проживеаните драми од детството, младоста и времето кога лутал по Америка, додека живеел како скитник, се пијанчел и работел бесмислени работи за да преживее како и во галеријата жени што ги запознал во својот живот. Иако себе си се доживувал како срамежлив и повлечен човек на кого алкохолот му бил неопходен за да живее и создава, тој буквално до хипертрофијата ги открил своите најинтимни детали и така стекна епитет на еден од најбесрамните уметници во историјата на книжевноста.

Големата животна авантура ја започнал како „блуден син” со рано заминување од дома кога односот со неговиот авторитативен татко станал неподнослив. Тргнува на тој пат како еден од редот на обележаните - пубертетските акни засекогаш му оставиле лузни на лицето. Чувството на срам и тага пред сопствениот „чуден” одраз во огледалото во него развива воајерска црта во однос на луѓето а посебно во однос на жените.

По соочувањето со татка си, со бедата во животот, Буковски конечно се соочил и со жените: „Секогаш познавав само таблетоманки, алкохоличарки, курви, луди жени. Откако ќе замине една доаѓаше друга, втората полоша од првата и додека се обидува да те спаси од онаа првата, се подготвува да те уништи”. Единствена љубов во тие денови му била Џејн, 10 години постара од него, со која до бесвест се опивал, ја тепал, се смеел, водел љубов. Нејзината прерана смрт не била само жесток удар туку и задоцнето растење. Буковски тогаш имал сасмо 35 години. Некои од неговите најубави љубовни стихови и се посветени на таа „дама и пол”.

ДелаУреди

РоманиУреди

Збирки поезијаУреди

 • Flower, Fist, and Bestial Wail (1960)
 • It Catches My Heart in Its Hands (1963)
 • Crucifix in a Deathhand (1965)
 • At Terror Street and Agony Way (1968)
 • Poems Written Before Jumping Out of an 8 story Window (1968)
 • A Bukowski Sampler (1969)
 • The Days Run Away Like Wild Horses Over the Hills (1969)
 • Fire Station (1970)
 • Mockingbird Wish Me Luck (1972), ISBN 978-0876851395
 • Burning in Water, Drowning in Flame: Selected Poems 1955-1973 (1974)
 • Scarlet (1976)
 • Maybe Tomorrow (1977)
 • Love Is a Dog from Hell (1977), ISBN 978-0876853634
 • Play the Piano Drunk Like a Percussion Instrument Until the Fingers Begin to Bleed a Bit (1979), ISBN 978-0876854389
 • Dangling in the Tournefortia (1981), ISBN 978-0876855263
 • War All the Time: Poems 1981-1984 (1984)
 • You Get So Alone at Times That It Just Makes Sense (1986)
 • The Roominghouse Madrigals (1988), 978-0876857335
 • Septuagenarian Stew: Stories & Poems (1990)
 • People Poems (1991)
 • The Last Night of the Earth Poems (1992), ISBN 978-0876858653
 • Betting on the Muse: Poems and Stories (1996), ISBN 978-1574230024
 • Bone Palace Ballet (book)|Bone Palace Ballet (1998)
 • What Matters Most Is How Well You Walk Through the Fire. (1999)
 • Open All Night (2000)
 • The Night Torn Mad with Footsteps (2001)
 • Sifting Through the Madness for the Word, the Line, the Way (2003), ISBN 978-0060527358
 • The Flash of the Lightning Behind the Mountain (2004)
 • Slouching Toward Nirvana (2005)
 • Come on In! (2006)
 • The People Look Like Flowers at Last (2007)
 • The Pleasures of the Damned: Selected Poems 1951-1993 (2007), ISBN 978-0061228438
 • The Continual Condition (2009)
 • On Writing (2015)
 • On Cats (2015)
 • On Love (2016)

Раскази и колекцииУреди

Nonfiction booksУреди

 • Shakespeare Never Did This (1979); expanded (1995)
 • The Bukowski/Purdy Letters (1983)
 • Screams from the Balcony: Selected Letters (1993)
 • Living on Luck: Selected Letters, vol. 2 (1995)
 • The Captain Is Out to Lunch and the Sailors Have Taken Over the Ship (1998), ISBN 978-1574230598
 • Reach for the Sun: Selected Letters, vol. 3 (1999)
 • Beerspit Night and Cursing: The Correspondense of Charles Bukowski and Sheri Martinelli (2001)
 • Sunlight here I am: Interviews and encounters, 1963-1993 (2003)
 • On Writing Edited by Abel Debritto (2015), ISBN 978-0062417404
 • At Terror Street and Agony Way, Open reel tape, 1968
 • Poetry – Charles Bukowski, Steven Richmond, LP, 1968
 • A Cold Turkey Press Special, LP, 1972
 • Totally Corrupt, The Dial-A-Poem Poets, LP, 1976
 • 90 Minutes in Hell, LP, 1977
 • Hello. It's good to be back., LP, 1978
 • Bukowski Reads His Poetry, LP, 1980
 • Voices of the Angels, LP, 1982
 • English As A Second Language, LP, 1983
 • Neighborhood Rhythms, LP, 1984
 • Cassette Gazette, Cassette, 1985
 • Hostage, LP 1985
 • Movable Feast #3, Cassette, 1986
 • The Charles Bukowski Tapes, VHS, 1987
 • Bukowski at Bellevue, VHS, 1988
 • Beat Scene Magazine #12, Flexi-disc, 1991
 • Hostage, CD, 1994
 • King of Poets, CD, 1995
 • 70 Minutes in Hell, CD, 1997
 • At Terror Street and Agony Way, CD, 1998
 • Run with the Hunted, Cassette, 1998
 • Charles Bukowski: Uncensored, CD, 2000
 • Born Into This, DVD, 2003
 • Bukowski at Bellevue, DVD, 2004
 • Bukowski Reads His Poetry, CD, 2004
 • Bukowski Reads His Poetry, CD, 2004
 • Poems and Insults, CD, 2004
 • Solid Citizen, CD, 2004
 • 12 Great Americans, CD, 2006
 • The Charles Bukowski Tapes, DVD, 2006
 • Bukowski at Baudelaire's, mp3, 2007 (not commercially released)
 • Underwater Poetry Festival, CD, 2007
 • Hello. It's good to be back., CD, 2008
 • Poetry of Charles Bukowski, CDR, 2008
 • There's Gonna Be a God Damn Riot in Here, DVD, 2008
 • The Last Straw, DVD, 2008
 • One Tough Mother, Disc 1: There's Gonna Be a God Damn Riot in Here, DVD, 2010
 • One Tough Mother, Disc 2: The Last Straw, DVD, 2010
 • Bukowski at the San Francisco Museum of Art, Cassette, 2010
 • Bukowski at the San Francisco Museum of Art, VHS tape 2010
 • Thomas Schmitt film, 1978 Hamburg reading, mp4, 2015 (not commercially released)[19]

ФилмУреди

 • Bukowski at Bellevue 1970 (1995)  – Poetry Reading[20]
 • Bukowski 1973 – Californian KCET TV Documentary
 • Supervan 1977 – Feature Film (Not based on Bukowski's work but Bukowski had cameo appearance as Wet T-shirt Contest Water Boy)
 • There's Gonna Be a God Damn Riot in Here – Filmed: 1979; DVD Release: 2008 – Poetry Reading
 • The Last Straw – Filmed: 1980; DVD Release: 2008 – Poetry Reading
 • Tales of Ordinary Madness – Feature Film
 • Poetry in Motion 1982 – General Poetry Documentary
 • Barfly 1987 – Feature Film
 • Crazy Love 1987 – Feature Film (Belgium)
 • The Ordinary Madness of Charles Bukowski (1995), (BBC documentary).[21][22]
 • Bukowski: Born Into This 2002 – Biographical Documentary
 • Factotum 2005 – Feature Film
 • The Suicide 2006 – Short film
 • One Tough Mother 2010 Released on DVD – Poetry Reading
 • Mermaid of Venice 2011 – Short film
 • Charles Bukowski's Nirvana 2013 – Short film[23]
 • Sitting on a Fire Escape Eating Eggs 2015 – Short film[24][25]

НаводиУреди

 1. Dobozy, Tamas (2001). "In the Country of Contradiction the Hypocrite is King: Defining Dirty Realism in Charles Bukowski's Factotum". Modern Fiction Studies. 47: 43–68. doi:10.1353/mfs.2001.0002.
 2. "Charles Bukowski (criticism)". Enotes.com. Посетено на 2014-07-17.
 3. Donnelly, Ben. "The Review of Contemporary Fiction: Charles Bukowski: Locked in the Arms of a Crazy Life by Howard Sounces". Dalkey Archive Press at the University of Illinois. Архивирано од изворникот на 2008-10-11. Unknown parameter |dead-url= ignored (help)
 4. "Bukowski, Charles". Columbia University Press. Missing or empty |url= (help)
 5. "Charles Bukowski FBI files". bukowski.net.
 6. Keeler, Emily (September 9, 2013). "The FBI kept its own notes on 'dirty old man' Charles Bukowski". Los Angeles Times.
 7. Iyer, Pico (June 16, 1986). "Celebrities Who Travel Well". Time. Посетено на April 28, 2010.
 8. Според страницата на Википедија на чешки јазик, неговиот чешки преведувач Роберт Хишек во радио-интервју изјавил дека е можно Буковски, всушност, да е роден во селото Паздна, во близина на Фридек-Мистек, во денешна Чешка; во тоа време во шлескиот дел на Чехословачка, каде што полскиот се уште се зборува до ден денес. https://cs.wikipedia.org/wiki/Charles_Bukowski#cite_note-2
 9. Social Security (SSN 554169417) Death Claim at Ancestry.com
 10. "Charles Bukowski - Eifel - Zeitung". 17 August 2016.
 11. 11,0 11,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Miles.
 12. Sounes, Howard. Charles Bukowski: Locked in the Arms of a Crazy Life, p. 8
 13. Bukowski, Charles (1982). Ham on Rye. Ecco. ISBN 0-06-117758-X.
 14. Young, Molly. "Poetry Foundation of America. Bukowski Profile". Poetryfoundation.org. Посетено на 2014-07-17.
 15. "Charles Bukowski 1920-94". Routlage. Missing or empty |url= (help)
 16. 16,0 16,1 Hemmingson, Michael (October 9, 2008). The Dirty Realism Duo: Charles Bukowski & Raymond Carver. Borgo Press. стр. 70, 71. ISBN 1-4344-0257-6.
 17. 17,0 17,1 Charlson, David (July 6, 2006). Charles Bukowski: Autobiographer, Gender Critic, Iconoclast. Trafford Publishing. стр. 30. ISBN 1-4120-5966-6.
 18. "''Introduction to Charles Bukowski'' by Jay Dougherty". Jaydougherty.com. 1920-08-16. Посетено на 2014-07-17.
 19. https://bukowski.net/database/recordingsByRelease.php
 20. TheExpatriate700 (5 November 2010). "Bukowski at Bellevue (1995)". IMDb.
 21. "The ordinary madness of Charles Bukowski". worldcat.org.
 22. "Bookmark". bbc.co.uk.
 23. "Charles Bukowski's Nirvana (2013)". IMDb. 1 January 2013.
 24. Предлошка:Cite av media
 25. "Sitting on a Fire Escape Eating Eggs (2015)". IMDb. 10 May 2015.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: