< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1361 (MCCCLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1361 година од новата ера, 361. од вториот милениум, 61. од XIV век и втора од 1360-тите.

1361 во разни календари
Грегоријански календар1361
MCCCLXI
Ab urbe condita2114
Ерменски календар810
ԹՎ ՊԺ
Асирски календар6111
Балиски календар1282–1283
Бенгалски календар768
Берберски календар2311
Будистички календар1905
Бурмански календар723
Византиски календар6869–6870
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4057 или 3997
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4058 или 3998
Коптски календар1077–1078
Етиопски календар1353–1354
Еврејски календар5121–5122
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1417–1418
 - Сачка ера1282–1283
 - Кали-југа4461–4462
Холоценски календар11361
Игбоански календар361–362
Ирански календар739–740
Исламски календар762–763
Јапонски календарЕнбун 6 / Коан 1
(康安元年)
Јавански календар1274–1275
Јулијански календар1361
MCCCLXI
Корејски календар3694
Мингуо-календар551 пред Р. Кина
民前551年
Нанакшахи−107
Тајландски сончев календар1903–1904
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1487 или 1106 или 334
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1488 или 1107 или 335

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6869 и 6870 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6111 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5121 и 5122 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2114.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1361 година се протега во 3997 и 3998, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4057 и 4058 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1904. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 762 и 763 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди