< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1363 (MCCCLXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1363. година од новата ера, 363. од вториот милениум, 63. од 14 век и четвртта од 1360-тите.

1363 г.  во други календари
Грегоријански календар 1363
MCCCLXIII
Ab urbe condita 2116
Асирски календар 6113
Бахајски календар -481–-480
Бенгалски календар 770
Берберски календар 2313
Будистички календар 1907
Бурмански календар 725
Византиски календар 6871–6872
Еврејски календар 5123–5124
Ерменски календар 812
ԹՎ ՊԺԲ
Етиопски календар 1355-1356
Игбоански календар 363–364
Ирански календар 741–742
Исламски календар 764–765
Јулијански календар 1363    MCCCLXIII
Кинески календар 壬寅年月日
(3999/4059)
— до —
癸卯年月日
(4000/4060)
Коптски календар 1079–1080
Корејски календар 3696
Календар Мингуо 549 пред РК
民前549年
Селевкидски календар 1674–1675
Тајландски сончев календар 1906
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1419–1420
 - Шака самват 1285–1286
 - Кали југа 4464–4465
Холоценски календар 11363
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6871 и 6872 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6113 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5123 и 5124 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2116.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1363. година се протега во 3999 и 4000, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4059 и 4060 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1906. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 764 и 765 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди