< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1366 (MCCCLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1366 година од новата ера, 366. од вториот милениум, 66. од XIV век и седма од 1360-тите.

1366 во разни календари
Грегоријански календар1366
MCCCLXVI
Ab urbe condita2119
Ерменски календар815
ԹՎ ՊԺԵ
Асирски календар6116
Балиски календар1287–1288
Бенгалски календар773
Берберски календар2316
Будистички календар1910
Бурмански календар728
Византиски календар6874–6875
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4062 или 4002
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4063 или 4003
Коптски календар1082–1083
Етиопски календар1358–1359
Еврејски календар5126–5127
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1422–1423
 - Сачка ера1287–1288
 - Кали-југа4466–4467
Холоценски календар11366
Игбоански календар366–367
Ирански календар744–745
Исламски календар767–768
Јапонски календарЏоџи 5
(貞治5年)
Јавански календар1279–1280
Јулијански календар1366
MCCCLXVI
Корејски календар3699
Мингуо-календар546 пред Р. Кина
民前546年
Нанакшахи−102
Тајландски сончев календар1908–1909
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1492 или 1111 или 339
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1493 или 1112 или 340

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6874 и 6875 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6116 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5126 и 5127 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2119.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1366 година се протега во 4002 и 4003, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4062 и 4063 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1909. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 767 и 768 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди