< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1316 (MCCCXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1316 година од новата ера, 316. од вториот милениум, 16. од XIV век и седма од 1310-тите.

1316 во разни календари
Грегоријански календар1316
MCCCXVI
Ab urbe condita2069
Ерменски календар765
ԹՎ ՉԿԵ
Асирски календар6066
Балиски календар1237–1238
Бенгалски календар723
Берберски календар2266
Будистички календар1860
Бурмански календар678
Византиски календар6824–6825
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4012 или 3952
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4013 или 3953
Коптски календар1032–1033
Етиопски календар1308–1309
Еврејски календар5076–5077
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1372–1373
 - Сачка ера1237–1238
 - Кали-југа4416–4417
Холоценски календар11316
Игбоански календар316–317
Ирански календар694–695
Исламски календар715–716
Јапонски календарШова 5
(正和5年)
Јавански календар1227–1228
Јулијански календар1316
MCCCXVI
Корејски календар3649
Мингуо-календар596 пред Р. Кина
民前596年
Нанакшахи−152
Тајландски сончев календар1858–1859
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1442 или 1061 или 289
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1443 или 1062 или 290

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6824 и 6825 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6066 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5076 и 5077 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2069.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1316 година се протега во 3952 и 3953, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4012 и 4013 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1859. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 715 и 716 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Кралот Стефан Драгутин

Надворешни врски

уреди