< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1364 (MCCCLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1364 година од новата ера, 364. од вториот милениум, 64. од XIV век и петта од 1360-тите.

1364 во разни календари
Грегоријански календар1364
MCCCLXIV
Ab urbe condita2117
Ерменски календар813
ԹՎ ՊԺԳ
Асирски календар6114
Балиски календар1285–1286
Бенгалски календар771
Берберски календар2314
Будистички календар1908
Бурмански календар726
Византиски календар6872–6873
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4060 или 4000
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4061 или 4001
Коптски календар1080–1081
Етиопски календар1356–1357
Еврејски календар5124–5125
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1420–1421
 - Сачка ера1285–1286
 - Кали-југа4464–4465
Холоценски календар11364
Игбоански календар364–365
Ирански календар742–743
Исламски календар765–766
Јапонски календарЏоџи 3
(貞治3年)
Јавански календар1277–1278
Јулијански календар1364
MCCCLXIV
Корејски календар3697
Мингуо-календар548 пред Р. Кина
民前548年
Нанакшахи−104
Тајландски сончев календар1906–1907
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1490 или 1109 или 337
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1491 или 1110 или 338

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6872 и 6873 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6114 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5124 и 5125 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2117.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1364 година се протега во 4000 и 4001, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4060 и 4061 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1907. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 765 и 766 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Јован II Добриот

Надворешни врски

уреди