< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1358 (MCCCLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1358 година од новата ера, 358. од вториот милениум, 58. од XIV век и деветта од 1350-тите.

1358 во разни календари
Грегоријански календар1358
MCCCLVIII
Ab urbe condita2111
Ерменски календар807
ԹՎ ՊԷ
Асирски календар6108
Балиски календар1279–1280
Бенгалски календар765
Берберски календар2308
Будистички календар1902
Бурмански календар720
Византиски календар6866–6867
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4054 или 3994
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4055 или 3995
Коптски календар1074–1075
Етиопски календар1350–1351
Еврејски календар5118–5119
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1414–1415
 - Сачка ера1279–1280
 - Кали-југа4458–4459
Холоценски календар11358
Игбоански календар358–359
Ирански календар736–737
Исламски календар759–760
Јапонски календарЕнбун 3
(延文3年)
Јавански календар1270–1271
Јулијански календар1358
MCCCLVIII
Корејски календар3691
Мингуо-календар554 пред Р. Кина
民前554年
Нанакшахи−110
Тајландски сончев календар1900–1901
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1484 или 1103 или 331
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1485 или 1104 или 332

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6866 и 6867 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6108 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5118 и 5119 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2111.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1358 година се протега во 3994 и 3995, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4054 и 4055 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1901. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 759 и 760 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Изабела Француска

Надворешни врски уреди