< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1350 (MCCCL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1350 година од новата ера, 350. од вториот милениум, 50. од XIV век и прва од 1350-тите.

1350 во разни календари
Грегоријански календар1350
MCCCL
Ab urbe condita2103
Ерменски календар799
ԹՎ ՉՂԹ
Асирски календар6100
Балиски календар1271–1272
Бенгалски календар757
Берберски календар2300
Будистички календар1894
Бурмански календар712
Византиски календар6858–6859
Кинески календар己丑(зем. вол)
4046 или 3986
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
4047 или 3987
Коптски календар1066–1067
Етиопски календар1342–1343
Еврејски календар5110–5111
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1406–1407
 - Сачка ера1271–1272
 - Кали-југа4450–4451
Холоценски календар11350
Игбоански календар350–351
Ирански календар728–729
Исламски календар750–751
Јапонски календарЏова 6 / Kannō 1
(観応元年)
Јавански календар1262–1263
Јулијански календар1350
MCCCL
Корејски календар3683
Мингуо-календар562 пред Р. Кина
民前562年
Нанакшахи−118
Тајландски сончев календар1892–1893
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1476 или 1095 или 323
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1477 или 1096 или 324

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6858 и 6859 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6100 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5110 и 5111 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2103.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1350 година се протега во 3986 и 3987, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4046 и 4047 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1893. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 750 и 751 исламска година.

Настани уреди

 
Јован II Добриот

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди