< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1327 (MCCCXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1327 година од новата ера, 327. од вториот милениум, 27. од XIV век и осма од 1320-тите.

1327 во разни календари
Грегоријански календар1327
MCCCXXVII
Ab urbe condita2080
Ерменски календар776
ԹՎ ՉՀԶ
Асирски календар6077
Балиски календар1248–1249
Бенгалски календар734
Берберски календар2277
Будистички календар1871
Бурмански календар689
Византиски календар6835–6836
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4023 или 3963
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4024 или 3964
Коптски календар1043–1044
Етиопски календар1319–1320
Еврејски календар5087–5088
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1383–1384
 - Сачка ера1248–1249
 - Кали-југа4427–4428
Холоценски календар11327
Игбоански календар327–328
Ирански календар705–706
Исламски календар727–728
Јапонски календарКарјаку 2
(嘉暦2年)
Јавански календар1238–1240
Јулијански календар1327
MCCCXXVII
Корејски календар3660
Мингуо-календар585 пред Р. Кина
民前585年
Нанакшахи−141
Тајландски сончев календар1869–1870
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1453 или 1072 или 300
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1454 или 1073 или 301

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6835 и 6836 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6077 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5087 и 5088 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2080.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1327 година се протега во 3963 и 3964, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4023 и 4024 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1870. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 727 и 728 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Едвард II

Надворешни врски

уреди