< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1315 (MCCCXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1315 година од новата ера, 315. од вториот милениум, 15. од XIV век и шеста од 1310-тите.

1315 во разни календари
Грегоријански календар1315
MCCCXV
Ab urbe condita2068
Ерменски календар764
ԹՎ ՉԿԴ
Асирски календар6065
Балиски календар1236–1237
Бенгалски календар722
Берберски календар2265
Будистички календар1859
Бурмански календар677
Византиски календар6823–6824
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4011 или 3951
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4012 или 3952
Коптски календар1031–1032
Етиопски календар1307–1308
Еврејски календар5075–5076
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1371–1372
 - Сачка ера1236–1237
 - Кали-југа4415–4416
Холоценски календар11315
Игбоански календар315–316
Ирански календар693–694
Исламски календар714–715
Јапонски календарШова 4
(正和4年)
Јавански календар1226–1227
Јулијански календар1315
MCCCXV
Корејски календар3648
Мингуо-календар597 пред Р. Кина
民前597年
Нанакшахи−153
Тајландски сончев календар1857–1858
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1441 или 1060 или 288
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1442 или 1061 или 289

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6823 и 6824 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6065 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5075 и 5076 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2068.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1315 година се протега во 3951 и 3952, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4011 и 4012 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1858. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 714 и 715 исламска година.

Настани

уреди
 
Кралот Луј X

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди