Секешфехервар (унгарски: Székesfehérvár; српски: Столни Београд) — град во централна Унгарија, сместен околу 65 км југозападно од Будимпешта. Бројот на населението во градот изнесува околу 102,035 people (2009), со 136,995 во подрегионот Секешфехервар. Градот е административен центар на округот Фејер како и регионален центар на централна Трансданубиа. Во средниот век градот претставувал кралскса резиденција и бил еден од најважните унгарски градови. Во овој град 37 кралеви на Унгарија и 39 кралици биле крунисани, 15 владетели биле погребани, како и кралскиот накит бил чуван овде.

Секешфехервар
Центарот на градот
Центарот на градот
Знаме наГрб на
Координати: 47°11′20″ N; 18°24′50″ E / 47.18877° СГШ; 18.41384° ИГД / 47.18877; 18.41384
Држава Унгарија
ОкругФејер
Површина
 • Вкупна170,89 км2 (6,598 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно101.465
 • Густина593,74/км2 (153,780/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код8000
Повик. бр.22

Население уреди

Етнички групи уреди

Според пописот од 2001 во градот живеат следните етнички групи:

Религија уреди

Според пописот од 2001 во градот се присутни следните религии:

Галерија уреди

Надворешни врски уреди

Координати: 47°11′44″N 18°24′32″E / 47.19556° СГШ; 18.40889° ИГД / 47.19556; 18.40889