Хиос (грчки: Χίος) — петти по големина остров во Грција (после Крит, Евбеја, Родос и Лезбос) и втор по големина од Северноегејските Острови. Административно островот сочинува една општина под истото име Хиос и се наоѓа во Периферијата Северен Егеј. Најголемиот град на островот, Хиос, е и управен центар на округот. Зафаќа површина од 842 км2, население од 50.000, долг е 48 км и широк е од 13 до 24 км.

Хиос
Χίος
ЗемјаГрција
ОбластСеверен Егеј
Површина
 • Општина842,3 км2 (3,252 ми2)
Најг. вис.&100000000000012970000001.297 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2011)[1]
 • Општ.51.930
 • Општ. густина6,2/км2 (16/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.82x xx
Повик. бр.227x0
Рег. таб.ΧΙ
Мреж. местоwww.chios.gr


Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.