< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1369 (MCCCLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1369 година од новата ера, 369. од вториот милениум, 69. од XIV век и последна од 1360-тите.

1369 во разни календари
Грегоријански календар1369
MCCCLXIX
Ab urbe condita2122
Ерменски календар818
ԹՎ ՊԺԸ
Асирски календар6119
Балиски календар1290–1291
Бенгалски календар776
Берберски календар2319
Будистички календар1913
Бурмански календар731
Византиски календар6877–6878
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4065 или 4005
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4066 или 4006
Коптски календар1085–1086
Етиопски календар1361–1362
Еврејски календар5129–5130
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1425–1426
 - Сачка ера1290–1291
 - Кали-југа4469–4470
Холоценски календар11369
Игбоански календар369–370
Ирански календар747–748
Исламски календар770–771
Јапонски календарОан 2
(応安2年)
Јавански календар1282–1283
Јулијански календар1369
MCCCLXIX
Корејски календар3702
Мингуо-календар543 пред Р. Кина
民前543年
Нанакшахи−99
Тајландски сончев календар1911–1912
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1495 или 1114 или 342
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1496 или 1115 или 343

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6877 и 6878 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6119 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5129 и 5130 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2122.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1369 година се протега во 4005 и 4006, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4065 и 4066 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1912. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 770 и 771 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди