< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1357 (MCCCLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1357 година од новата ера, 357. од вториот милениум, 57. од XIV век и осма од 1350-тите.

1357 во разни календари
Грегоријански календар1357
MCCCLVII
Ab urbe condita2110
Ерменски календар806
ԹՎ ՊԶ
Асирски календар6107
Балиски календар1278–1279
Бенгалски календар764
Берберски календар2307
Будистички календар1901
Бурмански календар719
Византиски календар6865–6866
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4053 или 3993
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4054 или 3994
Коптски календар1073–1074
Етиопски календар1349–1350
Еврејски календар5117–5118
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1413–1414
 - Сачка ера1278–1279
 - Кали-југа4457–4458
Холоценски календар11357
Игбоански календар357–358
Ирански календар735–736
Исламски календар758–759
Јапонски календарЕнбун 2
(延文2年)
Јавански календар1269–1270
Јулијански календар1357
MCCCLVII
Корејски календар3690
Мингуо-календар555 пред Р. Кина
民前555年
Нанакшахи−111
Тајландски сончев календар1899–1900
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1483 или 1102 или 330
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1484 или 1103 или 331

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6865 и 6866 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6107 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5117 и 5118 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2110.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1357 година се протега во 3993 и 3994, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4053 и 4054 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1900. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 758 и 759 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди