< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1313 (MCCCXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1313 година од новата ера, 313. од вториот милениум, 13. од XIV век и четвртта од 1310-тите.

1313 во разни календари
Грегоријански календар1313
MCCCXIII
Ab urbe condita2066
Ерменски календар762
ԹՎ ՉԿԲ
Асирски календар6063
Балиски календар1234–1235
Бенгалски календар720
Берберски календар2263
Будистички календар1857
Бурмански календар675
Византиски календар6821–6822
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4009 или 3949
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4010 или 3950
Коптски календар1029–1030
Етиопски календар1305–1306
Еврејски календар5073–5074
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1369–1370
 - Сачка ера1234–1235
 - Кали-југа4413–4414
Холоценски календар11313
Игбоански календар313–314
Ирански календар691–692
Исламски календар712–713
Јапонски календарШова 2
(正和2年)
Јавански календар1224–1225
Јулијански календар1313
MCCCXIII
Корејски календар3646
Мингуо-календар599 пред Р. Кина
民前599年
Нанакшахи−155
Тајландски сончев календар1855–1856
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1439 или 1058 или 286
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1440 или 1059 или 287

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6821 и 6822 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6063 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5073 и 5074 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2066.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1313 година се протега во 3949 и 3950, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4009 и 4010 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1856. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 712 и 713 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Џовани Бокачо

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди