< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1342 (MCCCXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1342 година од новата ера, 342. од вториот милениум, 42. од XIV век и трета од 1340-тите.

1342 во разни календари
Грегоријански календар1342
MCCCXLII
Ab urbe condita2095
Ерменски календар791
ԹՎ ՉՂԱ
Асирски календар6092
Балиски календар1263–1264
Бенгалски календар749
Берберски календар2292
Будистички календар1886
Бурмански календар704
Византиски календар6850–6851
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4038 или 3978
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4039 или 3979
Коптски календар1058–1059
Етиопски календар1334–1335
Еврејски календар5102–5103
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1398–1399
 - Сачка ера1263–1264
 - Кали-југа4442–4443
Холоценски календар11342
Игбоански календар342–343
Ирански календар720–721
Исламски календар742–743
Јапонски календарРјакуо 5 / Коеј 1
(康永元年)
Јавански календар1254–1255
Јулијански календар1342
MCCCXLII
Корејски календар3675
Мингуо-календар570 пред Р. Кина
民前570年
Нанакшахи−126
Тајландски сончев календар1884–1885
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1468 или 1087 или 315
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1469 или 1088 или 316

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6850 и 6851 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6092 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5102 и 5103 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2095.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1342 година се протега во 3978 и 3979, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4038 и 4039 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1885. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 742 и 743 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди