Маргарет (кралица на Шкотска)

Маргарет (29 септември 124026 февруари 1275 била англиска принцеза и кралица на Шкотска. Таа била ќерка на англискиот крал Хенри III и кралицата Елеонора Прованска.

Маргарет
Кралица на Шкотска
На позиција26 декември 1251 – 26 февруари 1275
SpouseАлександар III
ДецаМаргарет
Александар
ДинастијаДинастија Плантагенет
Данкелдска династија
ТаткоХенри III
МајкаЕлеонора Прованска

На 26 декември 1251 година се омажила за кралот на Шкотска Александар III, со кој имала три деца: