< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1197 (MCXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1197 година од новата ера, 197. од вториот милениум, 97. од XII век и осма од 1190-тите.

1197 во разни календари
Грегоријански календар1197
MCXCVII
Ab urbe condita1950
Ерменски календар646
ԹՎ ՈԽԶ
Асирски календар5947
Балиски календар1118–1119
Бенгалски календар604
Берберски календар2147
Будистички календар1741
Бурмански календар559
Византиски календар6705–6706
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3893 или 3833
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3894 или 3834
Коптски календар913–914
Етиопски календар1189–1190
Еврејски календар4957–4958
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1253–1254
 - Сачка ера1118–1119
 - Кали-југа4297–4298
Холоценски календар11197
Игбоански календар197–198
Ирански календар575–576
Исламски календар593–594
Јапонски календарКенкју 8
(建久8年)
Јавански календар1104–1106
Јулијански календар1197
MCXCVII
Корејски календар3530
Мингуо-календар715 пред Р. Кина
民前715年
Нанакшахи−271
Селевкидски календар1508/1509 г.г.
Тајландски сончев календар1739–1740
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1323 или 942 или 170
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1324 или 943 или 171

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6705 и 6706 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5947 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4957 и 4958 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1950.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1197 година се протега во 3833 и 3834, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3893 и 3894 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1740. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 593 и 594 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди