Слајго (грофовија)

(Пренасочено од Слајго)

Слајго (ирски -Contae Shligigh; lit. Shelly River, англиски County Sligo) е грофовија во покраината Конахт во Ирска. Слајго се граничи на запад со Мејо, на југ со Роскомон и на исток со Литрим. Главен град е истоимениот Слајго. Грофовијата била основана во околу 1585[3] година.

Слајго
Contae Shligigh
Грб на Слајго
Местоположба
center Слајго на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Слајго
Рег. табл.: SO
Површина: 1.837 км²[2]
Население (2022) 70,198[1]
Мреж. место: www.sligococo.ie

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Census Mapping – Sligo County Council“. Census 2022. Central Statistics Office. Посетено на 8 January 2024.
  2. „County Profiles – Sligo“. Western Development Commission. Архивирано од изворникот 26 April 2021. Посетено на 2 June 2021.
  3. ConnollyCove (13 December 2018). „Mesmerising Beauty of County Sligo“. Архивирано од изворникот 20 June 2019. Посетено на 20 June 2019.