Ѓивнув

град во Западнопоморското Војводство

Ѓивнув (полски: Dziwnów, германски: Berg Dievenow) — гратче во Камјењскиот Округ на Западнопоморското Војводство, северозападна Полска. Во 2017 г. населението броело 2.707 жители[1].

Ѓивнув
Dziwnów
Главната улица во Ѓивнув
Главната улица во Ѓивнув
Знаме на Ѓивнув
Знаме
Грб на Ѓивнув
Грб
Земја Полска
ВојводствоЗападнопоморско
ОкругКамјењски
ОпштинаЃивнув
Основан1243
Станал град2004
Управа
 • ГрадоначалникГжегож Маќеј Јужвјак
Површина
 • Вкупна5 км2 (2 ми2)
Население (2017)
 • Вкупно2.707
 • Густина547/км2 (1,420/ми2)
Пошт. бр.72-420
Повик. бр.+48 91
Рег. таб.ZKA
Мреж. местоdziwnow.pl
Ѓивнув (десно) на карта на подрачјето.

МестоположбаУреди

Сместен е на брегот на Балтичкото Море, на теснец помеѓу Камјењскиот Залив и самото море, во устието на реката Ѓвина. Овој канал минува низ градот и го двои теснецот на два дела: Мјенѕиводскиот (на запад) и Ѓивнувскиот Провлак (на исток).

ИсторијаУреди

Местото е населено во 1243 г. и останало село сè до 2004 г.

Збратимени градовиУреди

Ѓивнув е збратимен со следниве градови:

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Податоци за Ѓивнув на 31 декември 2017 г. — Полска во бројки (полски)
  2. „Miasta partnerskie“. UM Dziwnów. 2014-03-31. Посетено на 2014-11-10.
  3. „Wyborcza.pl“. gorzow.wyborcza.pl. Посетено на 2016-08-11.

Надворешни врскиУреди

Координати: 54°01′N 14°45′E / 54.017° N; 14.750° E / 54.017; 14.750