ВБ-Веранкласик-Аква Протект

белгиска велосипедска екипа

ВБ-Веранкласик-Аква Протект (кратенка според UCI: WVA) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Белгија во 2011 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.[1][2]

Инфомации за тимот
UCI кодWVA
Основан2011
СтатусКонтинентална екипа (2011–2016)
Професионална континентална екипа (2017– )
Историја на тимското име
2011–2012
2013–2015
2016
2017–
Валони Брисел-Кредит Агрикол

Валони-Брисел

Валони Брисел-Груп Протект
ВБ-Веранкласик-Аква Протект

Состав на екипатаУреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2017Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Лудвиг де Винтер 31 декември 1992Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team (2014)
  Себастјен Делфос 29 ноември 1982Crelan-Euphony (2013)
  Том Дернис 22 ноември 1990T.Palm-Pôle Continental Wallon (2011)
  Тома Дериет 6 јули 1995Differdange-Losch (2015)
  Жими Дикеноа 9 јуни 1995Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team (2015)
  Грегори Абео 20 октомври 1982Ванти-Груп Гобер (2014)
  Кевин Иста 22 ноември 1984ИАМ (2014)
  Рој Јанс 15 септември 1990Ванти-Груп Гобер (2016)
  Жистен Жил 20 септември 1986Veranclassic-Ago (2016)
  Алекс Кирш 12 јуни 1992Штелтинг Сервис Груп (2016)
  Кристоф Масон 6 септември 1985Veranclassic-Ago (2016)
  Лауренс Насен 28 август 1992Cibel-Cebon (2016)
  Оливје Пардини 30 јули 1985Верандас Вилемс (2015)
  Димитри Пејскенс 26 ноември 1991Veranclassic-Ago (2016)
  Лудовиц Робет 22 мај 1994Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team (2016)
  Лукас Шпенглер 16 септември 1994BMC Development (2016)
  Жилиен Стасен 20 октомври 1988Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team (2012)
  Максим Вантом 8 март 1986Xelliss-Roubaix Lille Métropole (2016)
  Антоан Варнје 24 јуни 1993Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team (2014)
  Julien Mortier  (1 авг–31 дек, стажант)20 јули 1997Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team (2017)
  Лионел Таминио  (1 авг–31 дек, стажант)21 мај 1996Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team (2017)
Извор: UCI

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Возачи во ВБ-Веранкласик-Аква Протект