Лука Пиберник

велосипедист

Лука Пиберник (синхалски: Luka Pibernik; р. 23 октомври 1993 во Љубљана) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[1] Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2016[2] и за Џиро д’Италија 2017.[3]

Лука Пиберник
Пиберник на Е3 Харелбеке 2015
Лични податоци
Цело имеЛука Пиберник
Роден23 октомври 1993(1993-10-23)(30 г.)
Љубљана,  Словенија
Висина1,77 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012–2014
2015-2016
2017-
Раденска
Лампре-Мерида
Бахреин-Мерида
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2013, 2015)
Последна промена
11 јануари 2019

Достигнувања

уреди
2011
2. Национално јуниорско друмско првенство
2012
3. Национално друмско првенство
5. Светско друмско првенство под 23 години
6. Трофео Интернационале Бастијанели
7. Краен пласман Трка околу Чешка
2013
1.   Национално друмско првенство
1. Етапа 2 Трка околу Чешка
3. Краен пласман Мировна трка под 23 години
1. Бодовен пласман
3. Гран Премио Палио дел Речото
3. ГП Краловехрадечке краје
4. Гран Премио Спортиви ди Поџана
8. Трофео Интернационале Бастијанели
8. Трофеј Умаг
8. Трка околу Фландрија под 23 години
2014
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Џиро дел Белведере
4. ГП Унгарија
7. ГП Чешка
7. Гран Премио Палио дел Речото
7. Рајфајзен гран при
8. Гран Премио дела Коста Етруски
8. Гран Премио Спортиви ди Поџана
8. Гран Премио дела Либерационе
9. ГП Краловехрадечке краје
10. Краен пласман Мировна трка под 23 години
2015
1.   Национално друмско првенство
2016
1. Етапа 6 Енеко Тур
4. Национално друмско првенство
2018
3. Национално друмско првенство

Наводи

уреди
  1. „Luka Pibernik  » Radenska“. Посетено на 11 октомври 2014.
  2. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.
  3. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.

Надворешни врски

уреди