Грега Боле

друмски велосипедист

Грега Боле (словенечки: Grega Bole; р. 13 август 1985 во Јесенице, Југославија) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.

Грега Боле
Грега Боле на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеГрега Боле
Роден13 август 1985(1985-08-13)(38 г.)
Јесенице,  Словенија
Висина1,77 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005–2007
2008
Сава
Адрија Мобил
Професионални клубови
2009
2010–2012
2013
2014
2015-2016
2017-
Амика Чипс-Кнауф
Лампре-Фарнезе Вини
Вакансолел-ДКМ
Вини Фантини-Нипо
ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Бахреин-Мерида
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2011)
ГП Западна Франција (2011)
Последна промена
29 декември 2019

Негова најголема победа е ГП Западна Франција 2011, каде започнал соло напад на 2 километри пред целта. Се одржал пред групата иако сè повеќе се доближувале до него, така што второпласираниот Сајмон Геранс го добил истото време како Боле.[1] Во 2015 година, Боле ја освоил првата етапа на воведната Трка околу Хрватска, откако преминал низа кривини каде се случиле две несреќи.[2]

Достигнувања

уреди
2003
1. Краен пласман Трка околу Хрватска за млади
1. Етапи 2
1. Етапа 3
2004
3. ГП Тел
2005
1. Трка околу Градиште
2. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2006
1. Етапа 1 Патот на Крал Никола
1. Етапа 2 Трка околу Словачка
2007
1. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
1. Етапа 1 Џиро дел Фриули
2. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Етапа 1
2. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2. Трофеј Пореч
2. Џиро деле Регионе
2008
1. ГП Крањ
2. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Гросето
2009
1. Гран Премио Нобили Рубинетери
1. Етапа 3a Вуелта а Астурија
2. Краен пласман Трка околу Хајнан
1. Етапа 7
2. Краен пласман Џиро дел Фриули
3. Ронде ван Дренте
3. Прага-Карлови Вари-Прага
2010
1. Етапа 1 Критериум ду Дофине
2. Краен пласман Трка околу Полска
9. Краен пласман Трка околу Словенија
1. Етапи 1
1. Етапа 2
2011
1. Национален друмски првак
1. ГП Уест-Франција
9. Ватенфал Класик
2013
1. Етапа 2 Тур де л’Ен
3. Рома Максима
2014
1. Етапа 1 Шлакјем Гродув Пјастовскич
2. Краен пласман Сиркут де Ардени
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 6 Трка околу Езерото Шингќај
2. Краен пласман Трка околу Јапонија
1.   Бодовен пласман
2. Копа Агостини
2. Меморијал Марко Пантани
3. Јапонски куп
2015
4. ГП Западна Франција
5. Гран Премио Нобили Рубинетери
5. Меморијал Марко Пантани
7. Краен пласман Дубаи Тур
7. Трофео Сера де Трамунтана
8. Класика де Алмерија
10. Краен пласман Трка околу Хрватска
1. Етапа 1
2016
1.   Краен пласман Трка околу Кореја
1. Гран Премио дела Коста Етруски
3. Трофео Лаигвелја
5. Копа Уго Агостони
2017
2. Национално друмско првенство
2018
1.   Планински пласман Трка околу Турција
5. Краен пласман Трка околу Јапонија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 7
6. Трка околу Франкфурт
2019
10. Трка околу Франкфурт

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро СО 61 135 110
  Тур 125 127 СО 143
  Вуелта 97 97

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Грега Боле победи ГП Плуе 2011“. Velowire. 28 август 2011. Посетено на 28 ноември 2012.
  2. „Grega Bole s'impose devant Paterski“. Cyclism'Actu (француски). Swar-Agency. 22 април 2015. Посетено на 22 април 2015.

Надворешни врски

уреди