Јан Бакелантс

белгиски друмски велосипедист

Јан Бакелантс (холандски: Jan Bakelants; р. 14 февруари 1986 во Ауденарде) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ.

Јан Бакелантс
Бакелантс на Тур де Романди 2013
Лични податоци
Цело имеЈан Бакелантс
Прекар„Сер“ Јан Бакелантс
Роден14 февруари 1986 (1986-02-14) (36 г.)
Ауденарде,  Белгија
Висина1,77 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2006-2008 Беверен 2000
Професионални клубови
2009

2010–2011
2012–2013
2014
2015-2018
2019-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Омега Парма-Лото
РадиоШек-Нисан
Омега Парма-Квик Степ
Аг2р-Ла Мондијал
Тим Санвеб
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2013)

Етапни трки

Тур де л’Авенир (2008)

Еднодневни трки и класици

Џиро дел Пиемонт (2015)
Џиро дел’Емилија (2015)
Гран при де Валони (2013)
Последна промена
2 јануари 2019

КариераУреди

Негови главни победи се Тур де л’Авенир 2008 и втората етапа на Тур де Франс 2013, кога ја преземал и жолтата маичка.[1] Исто така возел на Џиро д’Италија 2010, кога завршил на 36. место.

Бакелантс го напуштил РадиоШек-Леопард на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Омега Парма-Квик Степ за сезоната 2014.[2] Во август 2014 година соопштил дека ќе ја напушти белгиската екипа по една година и ќе се приклучи на АГ2Р Ситроен Тим на двегодишен договор.[3]

Бакелантс бил тешко повреден во несреќа на Џиро ди Ломбардија 2017, кога паднал во бездна при брз спуст, кршејќи седум ребра и првиот и третиот пршлен. Не изгубил свест и бил бил префрлен во болница во Комо.[4]

ДостигнувањаУреди

2008
1. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 6
8. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
2009
2. ГП Триберг-Шварцвалд
5. Де Вламсе Пејл
7. Ле Самин
9. Краен пласман Трка околу Бенелукс
10. Краен пласман Трка околу Белгија
10. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2010
6. Тур де Валони
7. Вуелта а Мајорка
10. Класика де Алмерија
2012
4. Белгиско национално првенство
5. Гран при де Валони
6. Краен пласман Тур Даун Андер
6. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
10. Краен пласман Трка околу Бенелукс
2013
Тур де Франс
1. Етапа 2
1. Гран при де Валони
2. Амстел Курасао Рејс
3. Краен пласман Трка околу Луксембург
3. Национално друмско првенство
4. Краен пласман Енеко Тур
4. ГП Кантон Аргау
7. Краен пласман Трка околу Пекинг
10. Гран при Монтреал
2014
1. Етапа 6 Критериум ду Дофине
3. Гран при де Валони
7. Ла Дром Класик
2015
1. Џиро дел’Емилија
1. Гран Пиемонт
2. Гран при де Валони
4. ГП Монтреал
6. Краен пласман Критериум Интернасионал
7. Копа Сабатини
7. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2016
2. Класик Ла Дром
3. Краен пласман Ла Медитаренен
1. Бодовен пласман
1. Етапа 4
5. Џиро дел’Емилија
6. Копа Сабатини
9. Класик Сид-Ардеш
2017
3. Ла Дром Класик
4. ГП Монтреал
2018
6. Гран При Пино Черами

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Распоред на резултатите на големите трки[5]
Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 36 22 34
  Тур 18 24 20 50 22
  Вуелта 18 31 22 93 17

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. Пит, Косинс (30 јуни 2013). „Среќата на Бакелантс конечно е добра како неговите нозе на Тур де Франс“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 јули 2013.
  2. „Бакелантс потпиша за Омега Парма-Квик Степ за 2014“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. 28 септември 2013. Посетено на 5 ноември 2013.
  3. „Бакелантс го потврди префрлањето во Аг2р-Ла Мондијал“. Cyclingnews.com. 29 август 2014. Посетено на 30 август 2014.
  4. Адамс, Том (8 октомври 2017). „Jan Bakelants and Simone Petilli are in hospital after crashing on dangerous Il Lombardia descent“. Eurosport. Посетено на 10 октомври 2017.
  5. http://www.procyclingstats.com/rider.php?id=140462&season=2017

Надворешни врскиУреди