Гијом Мартен

француски велосипедист

Гијом Мартен (француски: Guillaume Martin; р. 9 јуни 1993 во Париз) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Гијом Мартен
Мартен на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеГијом Мартен
Роден9 јуни 1993(1993-06-09)(31 г.)
Париз,  Франција
Висина1,73 м
Маса55 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012–2013
2014–2015
Сожасен-АСНС
СС Етип
Професионални клубови
2013
2014
2016-
Сожасен (стажант)
FDJ.fr (стажант)
Ванти-Груп Гобер
Последна промена
5 мај 2019

Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[2]

Достигнувања

уреди
2015
1. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за млади возачи
4. Краен пласман Ронд де л’Изар
10. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 5
2016
2. Краен пласман Трка околу Австрија
4. Краен пласман Тур де л’Ен
8. Краен пласман Рон-Алп Изер Тур
2017
1.   Краен пласман Џиро ди Тоскана
1. Етапа 2
1.   Краен пласман Тур ди Жеводан Лангдок-Русијон
1. Етапа 1
1. Етапа 4 Тур ди Лимузен
3. Краен пласман Тур ди Јура
6. Полинорман
10. Тур ди Дуа
2018
1.   Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 3
3. Тур ди Финистер
3. Букл де л’Олн
4. Тур ди Дуа
5. Национално друмско првенство
5. Гран при де Валони
5. Гран при д’Увертир Ла Марсејез
9. Краен пласман Трка околу Германија
2019
2. Краен пласман Џиро ди Сицилија
1. Етапа 4
2. Трофео Кампос, Поререс, Феланит, Сес Салинес
5. Тур ди Финистер
7. Трофео Андрат-Љосета
7. Трофео Сера де Трамунтана
8. Краен пласман Волта а Каталуња
8. Класик Сид-Ардеш
8. Класик Ла Дром

Наводи

уреди
  1. Алмеида, Џампаоло (6 јануари 2019). „Wanty-Groupe Gobert, il rinnovo di Backaert completa il roster 2019“ [Wanty-Groupe Gobert, the renewal of Backaert completes the 2019 roster]. SpazioCiclismo (италијански). Gravatar. Посетено на 31 јануари 2019.
  2. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски

уреди