Ромен Сикар

француски велосипедист

Ромен Сикар (француски: Romain Sicard; р. 1 јануари 1988) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим ТоталЕнержи.[1]

Ромен Сикар
Сикар на Ронд де л’Изар
Лични податоци
Цело имеРомен Сикар
Роден1 јануари 1988(1988-01-01)(36 г.)
Бајона,  Франција
Висина1,77 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ТоталЕнержи
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2007–2008 ГСК Блањак
Професионални клубови
2008–2009
2010–2013
2014-
Предлошка:Cycling data ORB
Еускалтел-Еускади
Тим Јуропкар
Последна промена
28 август 2018

Кариера

уреди

Во 2009 година го освоил Светското друмско првенство под 23 години.[2] Во 2010 година се приклучил на баскиската екипа Еускалтел-Еускади како втор француски претставник во екипата некогаш.

Сикар се приклучил на Тим Јуропкар за сезоната 2014, откако неговата претходна екипа – Еускалтел-Еускади[3] – се распаднала на крајот на сезоната 2013.[4]

Достигнувања

уреди
2008
9. Краен пласман Ронд де л’Изар
2009
1.   Светско друмско првенство под 23 години
1.   Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 8
1. Субида ал Наранко
1. Етапа 2 Ронд де л’Изар
3. Краен пласман Тур ди О-Анжу
4. Синтуро де л’Емпорда
9. Краен пласман Тур ди Лоар-е-Шер
10. Вуелта а Ла Риоха
2010
9. Вуелта а Ла Риоха
10. Краен пласман Трка околу Баварија
2014
7. Краен пласман Тур де л’Ен
2015
5. Национално хронометарско првенство
6. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2016
8. Краен пласман Критериум Интернасионал
2017
2. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангдок-Русијон
7. Краен пласман Тур ди Лимузен
2018
10. Класик Сид-Ардеш

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 51
  Тур 122 33 81 66 73
  Вуелта 44 13 15 55

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. Бонами, Рафаел (1 септември 2017). „Direct Énergie: le point sur l'effectif 2018“ [Direct Énergie: Roster Update 2018]. Ouest-France (француски). Groupe Ouest-France. Посетено на 22 јануари 2018.
  2. Sicard wins world Under 23 road title Архивирано на 26 септември 2009 г.
  3. Урабуру, Бенито (21 октомври 2012). „Euskaltel ya tiene completo su equipo para 2013 con diez nuevos fichajes“ [Euskaltel team already full for 2013 with ten new signings]. El Diario Vasco (шпански). Grupo Vocento. Посетено на 5 јануари 2013.
  4. „Sicard and Martinez join Team Europcar“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. 21 октомври 2013. Посетено на 18 декември 2013.

Надворешни врски

уреди