Ванти-Груп Гобер

белгиска велосипедска екипа

Ванти-Груп Гоберт (холандски: Wanty-Groupe Gobert; кратенка според UCI: WGG) — професионална континентална велосипедска екипа, основана во 2008 година. Била основан во Белгија и учествува во трките на континентално ниво.

Ванти-Груп Гобер
Wanty–Groupe Gobert logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодWGG
ЛоциранБелгија
Основан2008 (2008)
СтатусПрофесионална континентална екипа
ВелосипедиКјуб
Клучни кадри
Извршен директорЖан Франсоа Бурлер
Спортски директорИлер ван дер Ширен
Историја на тимското име
2008
2009–2010
2011
2012
2013
2014-
Вилемс Верандас Континентал Тим
Верандс Вилемс
Верандас Вилемс-Аксент
Accent.jobs-Вилемс Верандас
Аксент Џобс-Ванти
Ванти-Груп Гоберт
Дрес на Ванти-Груп Гобер

Дрес

Состав на екипатаУреди

2018Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Симоне Антонини 12 февруари 1991Рот-Акрос (2014)
  Фредерик Бакерт 13 март 1990EFC-L&R-Vulsteke (2013)
  Жером Боњи 1 април 1987Josan-To Win (2013)
  Барт де Клерк 26 август 1986Лото-Судал (2017)
  Томас Деганд 13 мај 1986ИАМ (2015)
  Том Девринт 29 октомври 19913M (2014)
  Фабјен Дубе 21 октомври 1993CC Étupes (2016)
  Тимоти Дипон 1 ноември 1987Верандас Вилемс-Крелан (2017)
  Од Кристијан Ејкинг 28 декември 1994ФДЖ (2017)
  Весли Кредер 4 ноември 1990Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
  Гијом Мартен 9 јуни 1993CC Étupes (2015)
  Марк Мекнели 20 јули 1989Madison Genesis (2015)
  Ксандро Мерис 31 јануари 1992Pauwels Sauzen-Vastgoedservice (2016)
  Марко Минард 11 април 1989Rabobank Development (2013)
  Јоан Офредо 12 ноември 1986ФДЖ (2016)
  Андреја Пасквалон 2 јануари 1988Рот (2016)
  Дион Смит 3 март 1993ОНЕ Про Сајклинг (2016)
  Борис Вале 3 јуни 1993Фортунео-Оскаро (2017)
  Гијом ван Кејрсбулк 14 февруари 1991Етикс-Квик Степ (2016)
  Кевен ван Мелсен 1 април 1987T.Palm-Pôle Continental Wallon (2008)
  Питер Ванспејбрук 10 февруари 1987Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
Извор: UCI

2017Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Симоне Антонини 12 февруари 1991Рот-Акрос (2014)
  Фредерик Бакерт 13 март 1990EFC-L&R-Vulsteke (2013)
  Жером Боњи 1 април 1987Josan-To Win (2013)
  Томас Деганд 13 мај 1986ИАМ (2015)
  Кени Дехес 10 ноември 1984Лото-Судал (2015)
  Том Девринт 29 октомври 19913M (2014)
  Фабјен Дубе 21 октомври 1993CC Étupes (2016)
  Весли Кредер 4 ноември 1990Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
  Гијом Леверле 25 јули 1985Saint Michel-Mavic-Auber 93 (2016)
  Гијом Мартен 9 јуни 1993CC Étupes (2015)
  Марк Мекнели 20 јули 1989Madison Genesis (2015)
  Ксандро Мерис 31 јануари 1992Pauwels Sauzen-Vastgoedservice (2016)
  Марко Минард 11 април 1989Rabobank Development (2013)
  Данило Наполитано 31 јануари 1981Acqua & Sapone (2012)
  Јоан Офредо 12 ноември 1986ФДЖ (2016)
  Андреја Пасквалон 2 јануари 1988Рот (2016)
  Дион Смит 3 март 1993ОНЕ Про Сајклинг (2016)
  Робен Стенви 16 јуни 1990Veranclassic-Ago (2015)
  Гијом ван Кејрсбулк 14 февруари 1991Етикс-Квик Степ (2016)
  Кевен ван Мелсен 1 април 1987T.Palm-Pôle Continental Wallon (2008)
  Питер Ванспејбрук 10 февруари 1987Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
  Фредерик Вешелен 4 септември 1978Vacansoleil-DCM (2013)
  Jasper de Laat  (1 авг–31 дек, стажант)17 февруари 1994
  Brecht Dhaene  (1 авг–31 дек, стажант)29 ноември 1988Верандас Вилемс (2016)
  Thomas Gibbons  (1 авг–31 дек, стажант)6 декември 1989
Извор: UCI

2016Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Симоне Антонини 12 февруари 1991Рот-Акрос (2014)
  Фредерик Бакерт 13 март 1990EFC-L&R-Vulsteke (2013)
  Жером Боњи 1 април 1987Josan-To Win (2013)
  Гаетан Биле 6 април 1988Верандас Вилемс (2015)
  Димитри Клајс 18 јуни 1987Верандас Вилемс (2015)
  Томас Деганд 13 мај 1986ИАМ (2015)
  Кени Дехес 10 ноември 1984Лото-Судал (2015)
  Антоан Демоатје  (1 јан–27 мар, Фуснота)16 октомври 1990Бингоал Повелс Сосес ВБ (2015)
  Том Девринт 29 октомври 19913M (2014)
  Борис Дрон 17 март 1988Бингоал Повелс Сосес ВБ (2014)
  Енрико Гаспарото 22 март 1982Астана (2014)
  Рој Јанс 15 септември 1990An Post-ChainReaction (2012)
  Марко Маркато 11 февруари 1984Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Гијом Мартен 9 јуни 1993CC Étupes (2015)
  Марк Мекнели 20 јули 1989Madison Genesis (2015)
  Марко Минард 11 април 1989Rabobank Development (2013)
  Данило Наполитано 31 јануари 1981Acqua & Sapone (2012)
  Ландер Сејневе 29 мај 1992EFC-L&R-Vulsteke (2014)
  Робен Стенви 16 јуни 1990Veranclassic-Ago (2015)
  Бјерн Турау 23 јули 1988Бора-Аргон 18 (2015)
  Кевен ван Мелсен 1 април 1987T.Palm-Pôle Continental Wallon (2008)
  Фредерик Вешелен 4 септември 1978Vacansoleil-DCM (2013)
  Јенте Бирманс  (1 авг–31 дек, стажант)30 октомври 1995SEG Racing Academy (2016)
  Ксандро Мерис  (1 авг–31 дек, стажант)31 јануари 1992An Post-ChainReaction (2015)
  Мајлс Скотсон  (11 авг–31 дек, стажант)18 јануари 1994Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Антоан Демоатје , починал како последица на пад на трка

2015Уреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

Обновено на 8 март 2015.[1]
Велосипедист Датум на раѓање
  Симоне Антонини (ИТА) 12 февруари 1991 (1991-02-12) (32 г.)
  Фредерик Бакерт (БЕЛ) 13 март 1990 (1990-03-13) (33 г.)
  Жером Боњи (БЕЛ) 1 април 1987 (1987-04-01) (36 г.)
  Кевин ван Мелсен (БЕЛ) 1 април 1987 (1987-04-01) (36 г.)
  Џејмс Ванландсхот (БЕЛ) 26 август 1978 (1978-08-26) (44 г.)
  Фредерик Вешелен (БЕЛ) 4 септември 1978 (1978-09-04) (44 г.)
  Енрико Гаспарото (ИТА) 22 март 1982 (1982-03-22) (41 г.)
  Јан Гизелинк (БЕЛ) 24 февруари 1988 (1988-02-24) (35 г.)
  Франсис де Греф (БЕЛ) 2 февруари 1985 (1985-02-02) (38 г.)
  Тим де Тројер (БЕЛ) 11 август 1990 (1990-08-11) (32 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
  Том Девринт (БЕЛ) 29 октомври 1991 (1991-10-29) (31 г.)
  Борис Дрон (БЕЛ) 17 март 1988 (1988-03-17) (35 г.)
  Јаник Ејсен (БЕЛ) 26 јуни 1989 (1989-06-26) (33 г.)
  Рој Јанс (БЕЛ) 15 септември 1990 (1990-09-15) (32 г.)
  Бјерн Лекеманс (БЕЛ) 1 јули 1977 (1977-07-01) (45 г.)
  Марко Маркато (ИТА) 11 февруари 1984 (1984-02-11) (39 г.)
  Марко Минард (ХОЛ) 11 април 1989 (1989-04-11) (34 г.)
  Данило Наполитано (ИТА) 31 јануари 1981 (1981-01-31) (42 г.)
  Фредерик Робер (БЕЛ) 25 јануари 1989 (1989-01-25) (34 г.)
  Ландер Сејневе (БЕЛ) 29 мај 1992 (1992-05-29) (31 г.)
  Мирко Селваџи (ИТА) 11 февруари 1985 (1985-02-11) (38 г.)

НаводиУреди

  1. „Ванти-Груп Гоберт 2015“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 8 март 2015.

Надворешни врскиУреди