Тадеј Погачар

словенечки велосипедист

Тадеј Погачар (словенечки: Tadej Pogačar; р. 21 септември 1998) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1]

Тадеј Погачар
Лични податоци
Цело имеТадеј Погачар
Роден21 септември 1998 (1998-09-21) (21 г.)
 Словенија
Висина1,76 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Професионални клубови
2017–2018
2019-
Шаблон:Cycling data ROG
ОАЕ Тим Емирати
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
Пласман за млад возач (2019)
3 поединечни етапи (2019)

Етапни трки

Трка околу Калифорнија (2019)
Волта ао Алгарве (2019)

Еднодневни трки и класици

MaillotEslovenia.PNG Национален хронометарски првак (2019)
Последна промена
18 ноември 2019

КариераУреди

Во 2019 година го продолжил својот договор со ОАЕ Тим Емирати најмалку до сезоната 2023. Во август 2019 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[2] Освоил две етапи во втората седмица на Вуелта и бил на високо место пред завршната седмица, меѓутоа во завршната седмица Наиро Кинтана и Мигел Анхел Лопес извозеле добро и го претекнале во пласманот, со што отпаднал од подиумот. Потоа, на етапата 20 ја освоил третата етапа во неверојатно соло-бегство во должина од 40 километри и добил доволно време да ги претекне своите ривали, со што ја преземал маичката во пласманот за млад возач и се искачил на подиумот пред завршната етапа во Мадрид.[3]

ДостигнувањаУреди

2016
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
1.   Краен пласман Џиро дела Луниџана
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 2b Мировна трка за јуниори
3.   Европско јуниорско друмско првенство
2017
2. Гран при Рајфајзен
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Краен пласман Трка околу Унгарија
4. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
5. Краен пласман Трка околу Словенија
1.   Пласман за млад возач
5. Краен пласман Трка на Карпатите
1.   Пласман за млад возач
7. Џиро ди Ломбардија за млади
8. ГП Лагуна
9. ГП Каподарко
9. Хрватска-Словенија
10. Џиро дел Белведере
2018
1.   Национално првенство во велокрос
Национални друмски првенства
1.   Друмска трка
1.   Хронометар
1.   Краен пласман Тур де л’Авенир
1.   Краен пласман Гран при Присниц спа
1.   Планински пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
1.   Краен пласман Џиро дел Фриулу-Венеција Џулија
1.   Пласман за млад возач
1. Трофео Џанфранко Бјанкин
2. ГП Палио дел Речото
3. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
4. Краен пласман Трка околу Словенија
1.   Пласман за млад возач
4. Трофеј Пореч
4. Гран при Рајфајзен
5. ГП Лагуна
7. Светско друмско првенство
8. Џиро дел Белведере
2019
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Краен пласман Трка околу Калифорнија
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 6
1.   Краен пласман Волта ао Алгарве
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 2
3. Краен пласман Вуелта а Еспања
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 9
1. Етапа 13
1. Етапа 20
4. Краен пласман Трка околу Словенија
1.   Пласман за млад возач
6. Краен пласман Трка околу Баскија
1.   Пласман за млад возач
6. ГП Мигел Индураин
7. Гран Премио ди Лугано

НаводиУреди

  1. „UAE Team Emirates“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 6 јануари 2019. конс. 6 јануари 2019. 
  2. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. конс. 23 август 2019. 
  3. „Vuelta a España stage 20: Tadej Pogačar takes third stage win of the race with 40km solo move“. 

Надворешни врскиУреди