Давиде Формоло

италијански велосипедист

Давиде Формоло (италијански: Davide Formolo; р. 25 октомври 1992) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[1] Формоло станал професионалец во 2014 година.[2]

Давиде Формоло
Формоло на Трката околу Алберта 2015
Лични податоци
Цело имеДавиде Формоло
Роден25 октомври 1992 (1992-10-25) (27 г.)
Неграр,  Италија
Висина1,81 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Аматерски клубови
2011–2013 Петроли Фиренце
Професионални клубови
2014
2015–2017
2018-
Канондејл
Канондејл-Гармин
Бора-Хансгрое
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2015)
Последна промена
5 мај 2019

БиографијаУреди

Роден на 25 октомври 1992 година, во Неграр, Венето, Формоло престојува во Марано ди Валполичела, Венето, Италија.[2][3]

Потпишал со екипата Канондејл за сезоната 2014.[4][5] [6]

Формоло потпишал со екипата Канондејл-Гармин за сезоната 2015.[7][8]

На 12 мај 2015 година, на Џиро д’Италија, Формоло избегал со дваесет возачи и успешно сам извозел 14 километри до целта.[9][10] Завршил дваесет и две секунди пред главната група.[11][12] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[13]

ДостигнувањаУреди

2009
3. Трофео Беато Бернардо
2010
3. Краен пласман Тре Сиклистика Брешана
4. Трофео Гвидо Дориго
7. Трофео Чита ди Ивреа
2011
5. Трофео Чита ди Бреша
2012
1. Краен пласман Џиро Сиклистико Песке Нетарине ди Ромања
2. Национално друмско првенство под 23 години
2. Пикола Сан Ремо
2. ГП Палио дел Речото
4. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
8. Краен пласман Џиробио
2013
1. Краен пласман Џиро Сиклистико Песке Нетарине ди Ромања
1. Етапа 2
1. Трофео Леарко Гуера
2. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2. Копа Комуне ди Кастилјјон Фјорентино
2. ГП Чита ди Монсумано Терме
2. Трофео Матеоти под 23 години
2. Копа 29 Мартири ди Филјине ди Прато
2. Копа Чуфена
3. Копа Чикоња
3. Копа дела Паче
6. Краен пласман Тур де л’Авенир
6. ГП Каподарко
8. ГП Палио дел Речото
9. Трофео Едил Ц
10. ГП Спортиви ди Поџана
2014
2. Трофео Мелинда
4. Краен пласман Трка околу Турција
7. Краен пласман Тур де Тајван
7. Краен пласман Тур де Свис
9. ГП ди Лугано
2015
1. Етапа 4 Џиро д’Италија
1.   Пласман за млад возач Волта ао Алгарве
3. Трофео Андрат-Мирадор д’Ес Коломер
9. Краен пласман Трка околу Полска
9. Краен пласман Трка околу Алберта
2016
4. Краен пласман Трка околу Полска
9. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Вуелта а Еспања
2017
10. Краен пласман Џиро д’Италија
2018
6. Краен пласман Трка Абу Даби
7. Краен пласман Тирено-Адријатико
7. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
8. Краен пласман Трка околу Полска
10. Краен пласман Џиро д’Италија
2019
1. Етапа 7 Волта а Каталуња
2. Лиеж-Бастоњ-Лиеж

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2015 2016 2017 2018
  Џиро 31 31 10 10
  Тур
  Вуелта 9 22

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

 1. Formolo signs with Bora-Hansgrohe to target Grand Tours“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 10 август 2017 (посет. 2 јануари 2018 г).
 2. 2,0 2,1 Давиде Формоло“, „Канондејл-Гармин“, Slipstream Sports LLC (посет. 25 јануари 2015 г).
 3. Давиде Формоло“, „Канондејл“, Brixia Sports SPA (посет. 6 октомври 2014 г).
 4. Кенондејл Про Сајклинг го заокружува составот на екипата за 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 ноември 2013 (посет. 6 октомври 2014 г).
 5. Кенондејл го откри 27-члениот состав за 2014“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 21 ноември 2013 (посет. 6 октомври 2014 г).
 6. Тим Канондејл-Гармин (TCG) - USA“, „Светска турнеја UCI“, Меѓународен велосипедистички сојуз (посет. 25 јануари 2015 г).
 7. Стивен Фаранд. „Вивијани близу до приклучување во Тим Скај за 2015“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 11 септември 2014 (посет. 12 ноември 2014 г).
 8. Грегор Браун. „Италијанците целат за нов почеток во новата екипа Кенондејл“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 7 ноември 2014 (посет. 7 ноември 2014 г).
 9. Џиро д’Италија: Давиде Формоло освои неверојатна етапна победа на четвртата етапа“, „The Guardian“, Guardian Media Group plc, 12 мај 2015 (посет. 13 мај 2015 г).
 10. Спенсер Паулисон. „Етапата 4 на Џиро д’Италија е прва професионална победа за Формоло“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 12 мај 2015 (посет. 13 мај 2015 г).
 11. Џиро д’Италија: Формоло до соло-победа на четвртата етапа во Ла Специја“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 мај 2015 (посет. 12 мај 2015 г).
 12. Давиде Формоло победи во драматичен ден додека Сајмон Кларк ја презема розевата“, „Eurosport“, Discovery Communications, Inc., 12 мај 2015 (посет. 12 мај 2015 г).
 13. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. конс. 20 август 2016. 

Надворешни врскиУреди