Беноа Конфруа

француски велосипедист

Беноа Конфруа (француски: Benoît Cosnefroy; р. 12 март 1995) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[2]

Беноа Конфруа
Лични податоци
Цело имеБеноа Конфруа
Роден12 март 1995(1995-03-12)(28 г.)
Шербур,  Франција
Висина1,76 м[1]
Маса64 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2014
2015–2017
Бриквебек Котентен
Шамбери
Професионални клубови
2017– Аг2р-Ла Мондијал
Последна промена
25 јули 2020

Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[3]

Достигнувања уреди

2016
4. Европско друмско првенство под 23 години
5. Тур де Берн
6. Тур Рон Алп Изер
2017
1.   Светско друмско првенство под 23 години
1. Гран при д’Изберг
1. Етапа 2 Тур Рон Алп Изер
2.   Европско друмско првенство под 23 години
6. Гран при де Плимелек-Морбијан
6. Тур де Берн
2018
3. Париз-Тур
9. Класик Бретања
9. Копа Сабатини
9. Ла Руе Туранжел
10. Шоле-По де Лоар
2019
1.   Краен пласман Тур ди Лимузен
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
1. Гран При де Плимелек-Морбијан
1. Париз-Камемберт
1. Полинорман
4. Тур де Вандеја
7. Класик Бретања
10. ГП Квебек
2020
1.   Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Гран при Ла Марсејез
5. Класик Ла Дром

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Benoît Cosnefroy - Equipe cycliste AG2R La Mondiale“. Архивирано од изворникот на 2019-07-10. Посетено на 10 July 2019.
  2. „Official presentation of the AG2R LA MONDIALE professional cycling team 2020“. АГ2Р-Ла Мондијал. Groupe AG2R La Mondiale. 10 December 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-10. Посетено на 1 January 2020.
  3. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 July 2019.

Надворешни врски уреди