Рори Сатерленд

австралиски велосипедист

Рори Сатерленд (англиски: Rory Sutherland; р. 8 февруари 1982 во Канбера)[1] — поранешен австралиски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2005-2020 за екипите Рабобанк, ЈунајтедХелткер, Тинкоф-Саксо, Мовистар Тим, ОАЕ Тим Емирати и Израел старт-ап нејшн teams.[2]

Рори Сатерленд
Сатерленд на Тур де Бос 2012
Лични податоци
Цело имеРори Сатерленд
Роден8 февруари 1982(1982-02-08)(42 г.)
Канбера, Австралија Австралија
Висина1,88 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2001–2002 Рабобанк Аматер Тим
Професионални клубови
2003–2005
2007–2012
2013–2014
2015-2017
2018-2019
2020
Рабобанк
Хелт Нет-Максис
Тим Саксо-Тинкоф
Мовистар Тим
ОАЕ Тим Емирати
Израел старт-ап нејшн

Откако се пензионирал, Сатерленд станал координатор за друмски велосипедизам (дисциплина елит) за австралиската велосипедска репрезентација.[3]

Кариера уреди

Сатерленд започнал да вози на возраст од 14 години и возел во Европа со екипата на Рабобанк од 2001 до 2005. Излегол позитивен на тестот за кломифен, кој според некои медицински стручњаци не е средство за подобрување на резултатите, иако се наоѓа на списокот на забранети средства на ВАДА. Во 2006 година, Сатерленд добил деветмесечна условна суспензија од Белгиската велосипедска федерација, од која добил лиценца за тркање.[4] Бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015.[5] Во 2007 година ги освоил етапите 2 и 3 на Редлендс Бајсикл Класик и исто така завршил втор на националното хронометарско првенство.[6]

Во 2015 година, Сатерленд ќе вози за Мувистар со двегодишен договор,[7], напуштајќи го Тинкоф-Саксо, за која возел две години, приклучувајќи ѝ се од 2013 година.[8]

Во јули 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс.[9]

Достигнувања уреди

2000
4. Светско јуниорско хронометарско првенство
2003
2. Трка околу Фландрија под 23 години
6. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2004
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1. Флеш Хесбињон
2. Краен пласман Трка Олимпија
1. Етапа 9
3. Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шату
5. Трка околу Франкфурт под 23 години
9. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
2005
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Данска
1.   Пласман за млад возач
3. ГП Џеф Шеренс
9. Шал Селс-Мерксем
10. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2007
1. Краен пласман САД Сајклинг Нејшанл Рејсинг
2. Национално хронометарско првенство
7. Класик Ридинг
2008
1. Краен пласман Нејчр Вали ГП
1. Етапа 5
1. Краен пласман Џо Мартин Етапна Трка
1. Пролог
1. Краен пласман Маунт Худ Сајклинг Класик
1. Етапа 3
1. Пролог Редлендс Бајсикл Класик
Национални друмски првенства
2. Хронометар
3. Друмска трка
9. Краен пласман Џајко Беј Сајклинг Класик
9. Краен пласман Трка околу Џорџија
2009
1.   Краен пласман Џо Мартин Етапна Трка
1.   Краен пласман Нејчр Ваи ГП
6. Краен пласман Редлендс Бајсикл Класик
10. Краен пласман Трка околу Мисури
2010
1.   Краен пласман Каскада Сајклинг Класик
1.   Краен пласман Нејчр Вали ГП
7. Краен пласман Трка околу Калифорнија
8. Краен пласман Трка Џила
2011
Нејчр Вали ГП
1. Етапа 1
1. Етапа 6
6. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
7. Краен пласман Трка околу Калифорнија
9. Краен пласман Трка Елк Гроув
10. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2012
1.   Краен пласман Трка Џила
1. Етапа 1
1.   Краен пласман Тур де Бос
1. Етапа 1 Трка околу Јута
1. Етапа 6 САД Про Сајклинг Челинџ
9. Класик Округ Бакс
2013
6. Класика Примавера
9. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
9. Краен пласман Трка околу Турција
10. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2014
5. Гран при де Валони
2015
1.   Екипен пласман Вуелта а Еспања
2017
1. Вуелта Сиклиста а Ла Риоха

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
  Џиро 108 97 80 108
  Тур 106
 /  Вуелта 139 130 129

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи уреди

  1. „Профил“. Health Net Pro Cycling.
  2. „Rory Sutherland to retire at end of 2020“. VeloNews. Pocket Outdoor Media Inc. 23 September 2020. Посетено на 23 September 2020.
  3. „Australian Cycling Team appoint Sutherland to key new role“. Cycling Central. Special Broadcasting Service. 4 December 2020. Посетено на 3 January 2021.
  4. „Интервју со Рори Сатерленд“. Cyclingnews.com. 14 март 2006.
  5. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 August 2015.
  6. „Резултати во 2007“. Scody Australian Open Road Championships. Архивирано од изворникот на 2007-05-17. Посетено на 2014-01-23.
  7. „News shorts: US team looks ahead to 2015 Worlds in Richmond“. Cyclingnews.com. Future plc. 29 септември 2014. Посетено на 29 септември 2014.
  8. „Сатерленд му се приклучи на Саксо Банк-Тинкоф Банк за 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 1 октомври 2012. Посетено на 6 октомври 2012.
  9. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 July 2017.

Надворешни врски уреди