Рори Сатерленд

австралиски велосипедист

Рори Сатерленд (англиски: Rory Sutherland; р. 8 февруари 1982 во Канбера)[1]австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[2] Во 2007 година ги освоил етапите 2 и 3 на Редлендс Бајсикл Класик и исто така завршил втор на националното хронометарско првенство.[3]

Рори Сатерленд
Сатерленд на Тур де Бос 2012
Лични податоци
Цело имеРори Сатерленд
Роден8 февруари 1982 (1982-02-08) (40 г.)
Канбера, Австралија Австралија
Висина1,88 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2001–2002 Рабобанк Аматер Тим
Професионални клубови
2003–2005
2007–2012
2013–2014
2015-2017
2018-
Рабобанк
Хелт Нет-Максис
Тим Саксо-Тинкоф
Мовистар Тим
ОАЕ Тим Емирати
Последна промена
14 мај 2019

Сатерленд започнал да вози на возраст од 14 години и возел во Европа со екипата на Рабобанк од 2001 до 2005. Излегол позитивен на тестот за кломифен, кој според некои медицински стручњаци не е средство за подобрување на резултатите, иако се наоѓа на списокот на забранети средства на ВАДА. Во 2006 година, Сатерленд добил деветмесечна условна суспензија од Белгиската велосипедска федерација, од која добил лиценца за тркање.[4]

Во 2015 година, Сатерленд ќе вози за Мувистар со двегодишен договор,[5], напуштајќи го Тинкоф-Саксо, за која возел две години, приклучувајќи ѝ се од 2013 година.[6]

ДостигнувањаУреди

2004
1. Национално друмско првенство под 23 години
2005
2. Национално хронометарско првенство2
3. Краен пласман Трка околу Данска
1. Пласман за млад возач
3. ГП Џеф Шеренс
9. Шал Селс-Мерксем
10. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2007
1. Краен пласман САД Сајклинг Нејшанл Рејсинг
2. Национално хронометарско првенство
2008
1. Пролог Редлендс Бајсикл Класик
1. Краен пласман Нејчр Вали ГП
1. Етапа 5
1. Краен пласман Џо Мартин Етапна Трка
1. Пролог
1. Краен пласман Маунт Худ Сајклинг Класик
1. Етапа 3
2. Национално хронометарско првенство
3. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Џајко Беј Сајклинг Класик
9. Краен пласман Трка околу Џорџија
2009
1. Краен пласман Џо Мартин Етапна Трка
1. Краен пласман Нејчр Ваи ГП
6. Краен пласман Редлендс Бајсикл Класик
2010
1. Краен пласман Каскада Сајклинг Класик
1. Краен пласман Нејчр Вали ГП
7. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2011
Нејчр Вали ГП
1. Етапа 1
1. Етапа 6
6. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
7. Краен пласман Трка околу Калифорнија
10. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2012
1. Краен пласман Тур Џила
1. Етапа 1
1. Краен пласман Тур де Бос
1. Етапа 1 Трка околу Јута
1. Етапа 6 САД Про Сајклинг Челинџ
2013
6. Класика Примавера
9. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
10. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
10. Краен пласман Трка околу Турција
2014
5. Гран при де Валони
2015
1.   Екипен пласман Вуелта а Еспања
2017
1. Вуелта Сиклиста а Ла Риоха

НаводиУреди

  1. „Профил“. Health Net Pro Cycling.
  2. „Dan Martin, Rory Sutherland join UAE“. VeloNews. Competitor Group. 18 август 2017. Посетено на 3 јануари 2018.
  3. „Резултати во 2007“. Scody Australian Open Road Championships.
  4. „Интервју со Рори Сатерленд“. Cyclingnews.com. 14 март 2006.
  5. „News shorts: US team looks ahead to 2015 Worlds in Richmond“. Cyclingnews.com. Future plc. 29 септември 2014. Посетено на 29 септември 2014.
  6. „Сатерленд му се приклучи на Саксо Банк-Тинкоф Банк за 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 1 октомври 2012. Посетено на 6 октомври 2012.

Надворешни врскиУреди