Патрик Конрад

австриски велосипедист

Патрик Конрад (германски: Patrick Konrad; р. 13 октомври 1991) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[1]

Патрик Конрад
Конрад на Гран при де Фурмје 2015
Лични податоци
Цело имеПатрик Конрад
Роден13 октомври 1991 (1991-10-13) (29 г.)
Медлинг,  Австрија
Висина1,80 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2010–2011
2012
2013
2014
2014
2015-
Тирол-Тим Радланд Тирол
Тим Предарлска
Етикс ИХНед
РК Гурметфајн Велс
Тим НетАп-Ендура (стажант)
Бора-Аргон 18
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotAustria.PNG Национален друмски првак (2019)
Последна промена
24 ноември 2019

Завршил четврти на Трката околу Австрија 2014, освојувајќи го пласманот за млад возач. Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2016[2] и за Џиро д’Италија 2017.[3]

ДостигнувањаУреди

2009
3. Краен пласман Трка околу Горна Австрија (јуниори)
1. Етапа 2
2011
4. Национално друмско првенство
4. Велосипедски класик Тобаго
2012
5. Трка околу Франкфурт под 23 години
6. Национално хронометарско првенство
7. Краен пласман Тоскана-Тера ди Сиклисмо
9. Краен пласман Тур де л’Авенир
2013
3. Краен пласман Тур де л’Авенир
5. ГП Јужна Корушка
7. Краен пласман Мировна трка под 23 години
10. Светско друмско првенство под 23 години
10. Пухар Уздровиск Карпакич
2014
1.   Краен пласман Трка околу Горна Австрија
1.   Пласман на австриски возачи
2. ГП Рајфајзен
4. Краен пласман Трка околу Австрија
1.   Пласман за млад возач
4. Краен пласман Триптих де Мон е Шато
1. Етапа 2б
4. ГП Јужна Корушка
6. Национално хронометарско првенство
6. Краен пласман Трка Рона-Алпи Изер
1.   Пласман за борбеност
10. Хрватска-Словенија
2015
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро дел Трентино
5. Краен пласман Трка околу Данска
9. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Тур де л’Ен
10. Краен пласман Трка околу Оман
10. Краен пласман Трка Абу Даби
2016
5. Краен пласман Џиро дел Трентино
6. Трка Руди Алтиг
2017
3. Вуелта а Мурсија
7. Краен пласман Трка околу Баскија
10. Краен пласман Трка Абу Даби
1.   Спринтерски пласман
2018
1.   Планински пласман Трка околу Полска
5. ГП Квебек
7. Краен пласман Џиро д’Италија
7. Краен пласман Париз-Ница
9. ГП Монтреал
10. Краен пласман Трка околу Баскија
10. Флеш Валон
2019
Национални првенства
1.   Друмска трка
3. Хронометар
3. Краен пласман Тур де Свис
4. Краен пласман Вуелта а Мурсија
6. Класика де Сан Себастијан
7. Флеш Валон
7. Трофео Кампос, Поререс, Феланит, Сес Салинес
9. Краен пласман Трка околу Баскија

Распоред на резултатитеУреди

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 16 7
  Тур 65 35
  Вуелта 96
Распоред на резултатите на поважните етапни трки
Етапна трка 2015 2016 2017 2018 2019
  Париз-Ница 26 7 36
  Тирено-Адријатико 72 43
  Волта а Каталуња
  Трка околу Баскија 7 10 9
  Тур де Романди
  Критериум ди Дофине 59
  Тур де Свис 13 74 3

— = не учествувал; СО = се откажал

НаводиУреди

  1. „With Christoph Pfingsten, BORA – hansgrohe completes its roster for 2019“. Бора-Хансгрое. Denk Pro Cycling GmbH & Co. KG. 12 октомври 2018. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.
  3. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.

Надворешни врскиУреди