Микаел Шерел

француски велосипедист

Микаел Шерел (француски: Mickaël Cherel; р. 17 март 1986) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[1]

Микаел Шерел
Шерел во 2014 година
Лични податоци
Цело имеМикаел Шерел
Роден17 март 1986 (1986-03-17) (35 г.)
Сен Илер ди Харкуе,  Франција
Висина1,85 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2007–2010
2011–
Франсес де же
Аг2р-Ла Мондијал
Последна промена
2 јануари 2019

ДостигнувањаУреди

2003
1.   Франција Национално јуниорско друмско првенство
2004
1. Краен пласман Трофи Сентр Морбијан (јуниори)
2005
10. Лиеж-Бастон-Лиеж (младинци)
2008
10. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
10. Париз-Корез
2009
10. Тур Даун Андер
2010
5. Краен пласман Париз-Корез
2011
5. Полинорманд
9. Тур ду Лимузен
2012
8. Гран при д’Увертир ла Марсејез
2013
5. Полинорманд
8. Копа Сабатини
2014
6. Краен пласман Тур ди И Вар
6. Ла Дром Класик
8. Букл де л’Олн
10. Краен пласман Трка околу Пекинг
2016
4. Краен пласман Ла Медитеранен
6. Краен пласман Тур ди О Вар
2017
6. Гран при д’Увертир ла Марсејез

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро СО 62 СО
  Тур 62 59 18 57
  Вуелта 25 62 56 51 97

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „АГ2Р Ла Мондијал (ALM) – ФРА“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 1 јануари 2015.

Надворешни врскиУреди