Кевин Реза

француски велосипедист

Кевин Реза (француски: Kévin Reza; р. 18 мај 1988) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Б&Б Хотелс п/б КТМ.[1]

Кевин Реза
Лични податоци
Цело имеКевин Реза
Роден18 мај 1988(1988-05-18)(36 г.)
Версај,  Франција
Висина1,86 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБ&Б Хотелс п/б КТМ
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Аматерски клубови
2009
2010
Елит-2
Ббокс Буиг Телеком (стажант)
Професионални клубови
2011–2014
2015-2017
2018-
Тим Јуропкар
ФДЖ
Витал Консепт
Последна промена
25 март 2018

Достигнувања уреди

2007
3. Национално јуниорско велодромско првенство - Медисон
2008
1. Етапа 2 Вуелта Мадрид под 23 години
2009
Тур де ла Мартиник
1. Етапа 1
1. Етапа 5
1. Етапа 8а
2. Краен пласман Сиркут ду Мене
3. Ле Букл де ла Лоара
2010
1. Ле Букл де ла Лоара
2011
3. Национално велодромско првенство - Медисон
2013
8. Шоле-По де Лоара
9. Париз-Брисел
2014
3. Национално друмско првенство
6. Класик Лоара Атлантик
9. Краен пласман Тур де Пикарди
2015
4. Класик Сид Ардеш
10. Класик Лоар Атлантик
2016
7. Краен пласман Тур де Пикарди
2017
3. Париз-Камемберт
8. Гран при де Плимелек-Морбијан

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016
  Џиро 103
  Тур 134 73
  Вуелта 113 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Vital Concept Club unveil 2018 team kit“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 декември 2017. Посетено на 2 јануари 2018.

Надворешни врски уреди