Ромен Арди

француски велосипедист

Ромен Арди (француски: Romain Hardy; р. 24 август 1988) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Фортунео-Самсик.[1]

Ромен Арди
Арди на Тур де л’Ен 2010
Лични податоци
Цело имеРомен Арди
Роден24 август 1988(1988-08-24)(35 г.)
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008–2009 Кот д’Армор Сиклисм
Професионални клубови
2010–2012
2013–2016
2017-
Бретањ-Шулер
Кофидис
Фортунео - Витал Консепт
Последна промена
25 септември 2018

Арди го напуштил Бретањ-Шулер[2] на крајот на сезоната 2012 и се приклучил на Кофидис за сезоната 2013.[3] По четири сезони со Кофидис, во септември 2016 година Арди објавил дека повторно ќе се врати во поранешната екипа Бретањ-Шулер, сега позната како Фортунео - Витал Консепт, за сезоната 2017.[4] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[5]

Достигнувања

уреди
2008
2. Краен пласман Тур де Жиронда
6. Краен пласман Крајц Брајц
2009
4. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
6. Краен пласман Волта а Португал
2010
1. Етапа 4 Тур де л’Авенир
3. Полинорманд
3. Букл де л’Олн
4. Тур ди Финистер
4. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
10. Краен пласман Сиркуито Монтањес
2011
2. Париз-Камемберт
5. Ле Букл ди Сид Ардеш
8. Тур ди Финистер
10. Шоле-По де Лоара
2012
4. Краен пласман Тур ди От Вар
1. Етапа 1
1.   Пласман за млад возач
2014
3. Краен пласман Трка околу Турција
4. Париз-Камемберт
5. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангдок-Русијон
6. Букл де л’Олн
6. Полинорманд
7. Краен пласман Трка околу Луксембург
10. Париз-Троа
2017
2. Трофео Лаигвелја
6. Тур ди Финистер
10. Краен пласман Етоал де Бесеж
2018
7. Букл де л’Олн
8. Гран При де Плимелек-Морбијан

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро
  Тур 26 105
  Вуелта 64 СО 27

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Christian Meier to retire at end of 2016 season“. cyclingnews.com. 7 септември 2016. Посетено на 12 февруари 2017.
  2. Бутје, Баптист (4 јануари 2012). „Équipes 2012: Bretagne-Schuller“ [Teams 2012: Bretagne-Schuller]. Velochrono.fr (француски). Velochrono. Посетено на 10 јануари 2012.
  3. Мињо, Александар (3 август 2012). „Lemarchand et Hardy signent chez Cofidis“ [Lemarchand and Hardy sign for Cofidis]. Cyclism'Actu (француски). Swar-Agency. Посетено на 6 август 2012.
  4. „Christian Meier to retire at end of 2016 season“. cyclingnews.com. 7 септември 2016. Посетено на 12 февруари 2017.
  5. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски

уреди