Реми Кавања

француски велосипедист

Реми Кавања (француски: Rémi Cavagna; р. 10 август 1995) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Декојнинк-Квик Степ.[1]

Реми Кавања
Лични податоци
Цело имеРеми Кавања
Роден10 август 1995 (1995-08-10) (26 г.)
Клермон-Феран,  Франција
Висина1,86 м
Маса78 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДекојнинк-Квик Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012–2013
2014–2015
ВК Курнон д’Оверњ Јуниор
Про Имо Никола Ру
Професионални клубови
2016
2017–
Клајн Константија
Декојнинк-Квик Степ
Значајни победи
Голема трка
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2019)
Последна промена
12 јануари 2020

На 19 јули 2016 година, екипата Декојнинк-Квик Степ објавила дека ќе потпише со Кавања за сезоната 2017.[2] Во мај 2018 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[3] Во август 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[4]

ДостигнувањаУреди

2013
3. Краен пласман Трофеј Морбијан
1. Етапа 2
3. Европско јуниорско хронометарско првенство
5. Хроно Шанпеноа - јуниори
2014
1.   Национално универзитетско хронометарско првенство
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Хроно де Насионс - јуниори
2015
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
8. Европско хронометарско првенство под 23 години
2016
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1.   Краен пласман Тур де Берлин
1. Етапа 3а
1. Етапа 5 Волта ао Алентежо
1. Етапа 1 Сиркут де Арден
2. Краен пласман Тур Париз-Арас
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
2017
2. Краен пласман Трка околу Белгија
6. Бинше-Шиме-Бинше
2018
1. Дварс дор Вест-Вландерен
4. Краен пласман Трка околу Гуангси
10. Краен пласман Вуелта а Сан Хуан
2019
Вуелта а Еспања
1. Етапа 19
  Награда за борбеност на етапа 19
1. Етапа 3 Трка околу Калифорнија
5. Национално хронометарско првенство

НаводиУреди

  1. Ryan, Barry (31 декември 2019). „2020 Team Preview: Deceuninck-QuickStep“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „Three neo-pros join Etixx–Quick-Step for 2017“. etixx-quickstep.com. 19 јули 2016. Посетено на 19 јули 2016.
  3. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.
  4. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на 23 август 2019.

Надворешни врскиУреди