Паул Мартенс

германски велосипедист

Паул Мартенс (германски: Paul Martens; р. 26 октомври 1983 во Росток) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.[1]

Паул Мартенс
Мартенс на Трката околу Саксонија 2008
Лични податоци
Цело имеПаул Мартенс
Роден26 октомври 1983(1983-10-26)(40 г.)
Росток,  Источна Германија
Висина1,78 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови

2005
КЕД Бјанки-Берлин
Т-Мобајл Тим (стажант)
Професионални клубови
2006–2007
2008–
Скил-Шимано
Рабобанк
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Луксембург (2013)
Последна промена
24 јануари 2018

Достигнувања

уреди
1999
3. Национално друмско првенство под 17 години
2001
  Германија Медисон првак под 19 години (со Флоријан Пипер)
2004
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2005
  Германија Хронометарски првак под 23 години
2006
1. Минстерланд Џиро
1. Етапа 2 Трка околу Луксембург
2007
2. Краен пласман Стер Електротур
1. Етапа 2
2008
6. Краен пласман Стер Електротур
6. Краен пласман Ротхаус Реџио-Тур
8. Краен пласман Трка околу Саксонија
10. Копа Сабатини
2009
5. Ешборн-Франкфурт
8. Краен пласман Трка околу Саксонија
3. ГП Уест Франција-Плуе
6. Џиро дел Пиемонт
2010
4. Брабант Пајл
11. Амстел Голд Рејс
8. Е3 Харелбеке
26. Краен пласман Тирено-Адријатико
2. Етапа 2
1. ГП де Валони
2011
10. Амстел Голд Рејс
10. Флеш Валон
2012
1. Етапа 4 Вуелта а Бургос
2013
1.   Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Етапа 1 Волта ао Алгарве
3. Хел ван хет Мергеланд
5. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
9. Краен пласман Тур де Валони
2014
1. Етапа 5 Трка околу Белгија
2. Ронде ван Лимбург
4. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2015
10. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
2017
5. Класик Волта Лимбург
10. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 78 63
  Тур 80 98 82
  Вуелта СО 119 58

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Поранешен Рабобанк (RAB) – NED“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2013-10-03. Посетено на 3 јануари 2013.

Надворешни врски

уреди