Михаел Гогл

австриски велосипедист

Михаел Гогл (германски: Michael Gogl; р. 4 ноември 1993) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Кубека Асос.[2]

Михаел Гогл
Гогл на Фландриското првенство 2015
Лични податоци
Цело имеМихаел Гогл
Роденноември 4 1993 (1993-11-04) (28 г.)
Гмунден,  Австрија[1]
Висина1,86 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Кубека Асос
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012–2015

2015
2015
2016
2017-2019
2020-
Арбе-Гебридер Вајс-Оберндорфер
Тирол Сајклинг Тим
Тинкоф-Саксо (стажант)
Тинкоф
Трек-Сегафредо
НТТ Про Сајклинг
Последна промена
3 август 2020

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[3] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[4] Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[5]

ДостигнувањаУреди

2014
1. Етапа 4 Гран при Сочи
2015
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1. ГП Лагуна
2016
4. Краен пласман Трка околу Данска
2017
3. Национално друмско првенство
8. Амстел Голд Рејс
2018
1.   Пласман за млад возач Тур Поату-Шарант ан Нувел-Аквитан
5. Краен пласман Трка на фјордовите
2019
2. Национално друмско првенство
10. Ронде ван Дренте
2020
9. Страде Бјанке

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2016 2017 2018 2019
  Џиро 97
  Тур 146 113
  Вуелта 68

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. Профил на Radsportseiten.net
  2. „NTT Pro Cycling Team“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 јануари 2020. Посетено на 3 јануари 2020.
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  4. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
  5. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.

Надворешни врскиУреди