Нејтан Браун

американски велосипедист

Нејтан „Нејт“ Браун (англиски: Nathan "Nate" Brown; р. 7 јули 1991 во Колорадо Спрингс) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната екипа Хјуман Пауеред Хелт.[1] Браун станал професионалец во 2010 година.[2]

Нејтан Браун
Браун на Трката околу Алберта 2015
Лични податоци
Цело имеНејтан Браун
ПрекарГадниот Нејт
Роден7 јули 1991 (1991-07-07) (32 г.)
Колорадо Спрингс, Колорадо,  САД
Висина1,80 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубХјуман Пауеред Хелт
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2002–2003
2004-2006
2007
2007-2009
ВелоКлипс-Сан&Ски
СиМед-МОАБ
Juris–MorePartnersIncome.com
Хот Тјубс Сајклинг
Професионални клубови
2010–2013
2014-2019
2020-
Хагенс Берман Аксеон
Гармин-Шарп
Рели Сајклинг
Последна промена
2 ноември 2022

Животопис Уреди

Роден е на 7 јули 1991 година во Колорадо Спрингс, Колорадо, САД, но ја поминал својата младост во Ковингтон, САД. Браун денес престојува во Остин, САД и во Жирона, Шпанија.[2][3][4]

Браун настапувал за Хагенс Берман Аксеон, континентална екипа, во сезоните 2010,[5][6] 2011,[7][8] 2012,[9][10] и 2013.[11][12]

Во август 2013 година, Браун потпишал со Гармин-Шарп за сезоните 2014 и 2015.[13][14] Останал со екипата во сезоната 2016.[15][16] Во јуни 2017 бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[17][4]

Достигнувања Уреди

2006
2. Национално јуниорско друмско првенство
2008
1.   Краен пласман Тур де л’Абитиби
1. Етапа 3 (ITT)
2009
5. Краен пласман Трофео Карлсберг
2010
4. Национално хронометарско првенство под 23 години
7. Ла Кот Пикард
2011
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Пролог Тур де Гваделуп
7. Краен пласман Куп де насионс Вил Сагене
2012
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Панамериканско хронометарско првенство
9. Хроно Шампеноа
2013
Национални друмски првенства под 23 години
1.   Хронометар
2. Друмска трка
1.   Краен пласман Тур де Бос
1.   Бодовен пласман
2. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
3. Национално хронометарско првенство
9. Краен пласман Куп де насионс Вил Сагене
2019
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка Колумбија

Распоред на резултатите на големите трки Уреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 67 48 52 67
  Тур 43
  Вуелта 85

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи Уреди

 1. „Rally Cycling“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на January 6, 2021. Посетено на January 6, 2021.
 2. 2,0 2,1 „Нејт Браун“. Канондејл-Гармин (англиски). Slipstream Sports LLC. Архивирано од изворникот на 2014-01-08. Посетено на 3 јануари 2014.
 3. „Нејтан Браун“. Strava (англиски). Strava, Inc. Посетено на 16 ноември 2014.
 4. 4,0 4,1 Staff, WMCActionNews5.com. „Mid-South man first Tennessean to compete in Tour de France“ (англиски). Посетено на July 4, 2017.
 5. „Trek-Livestrong strengthens in Solvang“. Cyclingnews.com (англиски). Future plc. 20 јануари 2010. Посетено на 19 декември 2014.
 6. „Continental team rosters for 2010“. VeloNews (англиски). Competitor Group, Inc. 24 декември 2010. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 19 декември 2014.
 7. Кирстен Фратини (16 ноември 2010). „Trek-Livestrong rebuilds with new talent in 2011“. Cyclingnews.com (англиски). Future plc. Посетено на 19 декември 2014.
 8. „USA Cycling announces ten Continental teams and their rosters“. VeloNews (англиски). Competitor Group, Inc. 24 декември 2010. Архивирано од изворникот на 2014-12-20. Посетено на 19 декември 2014.
 9. Кирстен Фратини (9 мај 2012). „Bontrager-Livestrong confident ahead of Amgen Tour of California“. Cyclingnews.com (англиски). Future plc. Посетено на 19 декември 2014.
 10. „USA Cycling announces 12 UCI Continental teams for 2012“. VeloNation (англиски). VeloNation LLC. 13 декември 2011. Посетено на 19 декември 2014.
 11. Матје Боден (5 јуни 2013). „Nathan Brown's stock is up, and the forecast is bright“. VeloNews (англиски). Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 17 ноември 2013.
 12. „Bontrager's Brown signs with Garmin for 2014“. VeloNews (англиски). Competitor Group, Inc. 16 август 2013. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 17 август 2013.
 13. „Garmin-Sharp signs Nathan Brown“. Cyclingnews.com (англиски). Future plc. 17 август 2013. Посетено на 17 ноември 2013.
 14. Шејн Стоукс (15 август 2013). „US U23 TT champion Nathan Brown signs contract with Garmin-Sharp“. VeloNation (англиски). VeloNation LLC. Посетено на 17 август 2013.
 15. „Cannondale Pro Cycling 2016 team presentation - Video“. Cyclingnews.com. Англија: Immediate Media Company Limited. 18 јануари 2016. Посетено на 29 мај 2016.
 16. „Video: Cannondale's 2016 team presentation“. VeloNews. Калифорнија: Competitor Group, Inc. 18 јануари 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-16. Посетено на 28 мај 2016.
 17. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски Уреди