Давиде Вилела

италијански велосипедист

Давиде Вилела (италијански: Davide Villella; р. 27 јуни 1991) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Давиде Вилела
Вилела на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеДавиде Вилела
Роден27 јуни 1991(1991-06-27)(32 г.)
Магента,  Италија
Висина1,82 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2010–2013
2013
Тим Колпак
Канондејл
Професионални клубови
2014
2015-2017
2018-2019
2020-
Канондејл
Канондејл-Гармин
Астана
Мовистар Тим
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
Планински пласман (2017)

Еднодневни трки и класици

Јапонски куп (2016)
Последна промена
25 октомври 2020

Вилела станал професионалец во 2014 година.[2]

Животопис

уреди

Вилела е роден на 27 јуни 1991 година, во Магента, Ломбардија, додека денес престојува во Сант’Омобоно Терме.[2][3]

Вилела потпишал со Канондејл за сезоната 2014.[4][5] Започнал на Џиро д’Италија 2014, но се повлекол на шестата етапа.[6][7] Вилела потпишал со Канондејл-Гармин за сезоната 2015.[8][9] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015.[10]

Достигнувања

уреди
2012
2. Пиколо Џиро ди Ломбардија
3. Гран Премио дела Либерационе
6. Трофео Едил С
9. Трофео Франко Балестра
2013
1.   Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Пиколо Џиро ди Ломбардија
2. Трофео Едил С
2. Национално друмско првенство под 23 години
3. Копа Сабатини
3. Џиро дел’Емилија
6. Светско друмско првенство под 23 години
10. Европско друмско првенство под 23 години
2014
1.   Планински пласман Трка околу Баскија
4. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
1.   Пласман за млад возач
6. Копа Сабатини
6. Трофео Лаигвелја
2015
10. Милано-Торино
2016
1. Јапонски куп
5. Џиро ди Ломбардија
9. Џиро дел’Емилија
10. Краен пласман Критериум Интернасионал
10. Краен пласман Трка околу Полска
2017
1.   Планински пласман Вуелта а Еспања
5. Тре Вали Варезине
2018
1.   Краен пласман Трка Алмати
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
2019
2. Краен пласман Трка околу Хрватска
5. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
7. Џиро дел Пиемонт
9. Краен пласман Трка околу Гуангси
2020
4. Трофео Поленка-Андрат

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Големи трки 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
  Џиро СО 78 72 70 60
  Тур не настапил во текот на кариерата
  Вуелта 94 56 97 48

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Cataldo and Villella join Movistar from Astana“. Cyclingnews.com. Future plc. 14 August 2019. Посетено на 26 December 2019.
  2. 2,0 2,1 „Davide Villella“. Канондејл-Гармин. Slipstream Sports LLC. Архивирано од изворникот на 2015-01-11. Посетено на 25 јануари 2015.
  3. „Davide Villella“. Страва. Strava, Inc. Посетено на 12 ноември 2014.
  4. „Cannondale Pro Cycling finalizes 2014 team roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 22 ноември 2013. Посетено на 6 октомври 2014.
  5. „Cannondale unveils 27-rider 2014 roster“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 21 ноември 2013. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 6 октомври 2014.
  6. Стивен Фаранд (15 мај 2014). „Giro d'Italia: Michael Matthews wins stage 6“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 12 ноември 2014.
  7. Грегор Браун (15 мај 2014). „GC contender Rodriguez abandons Giro after stage 6 crash“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-10-18. Посетено на 15 мај 2014.
  8. Стивен Фаранд (11 септември 2014). „Viviani close to joining Team Sky in 2015“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 12 ноември 2014.
  9. Грегор Браун (7 ноември 2014). „Italians aim for fresh start on new U.S.-based Cannondale squad“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 7 ноември 2014.
  10. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.

Надворешни врски

уреди