Давид де ла Крус

шпански велосипедист

Давид де ла Крус Мелгарехо (шпански: David de la Cruz Melgarejo; р. 6 мај 1989) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1]

Давид де ла Крус
Де ла Крус на Фландриското првенство 2015
Лични податоци
Цело имеДавид де ла Крус Мелгарехо
ПрекарМазоман
Роден6 мај 1989(1989-05-06)(35 г.)
Сабадел,  Шпанија
Висина1,81 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2010–2012
2013–2014
2015–2017
2018-2019
2020-
Каха Рурал-Сегурос РГА
Тим НетАп-Ендура
Етикс-Квик Степ
Тим Скај
ОАЕ Тим Емирати
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2016)
Последна промена
25 октомври 2020

Кариера уреди

На 28 август 2016 година, Де ла Крус ја забележал најголемата победа во својата кариера дотогаш, освојувајќи ја деветтата етапа на Вуелта а Еспања од бегство и преземајќи ја водечката маичка и маичката за комбинираниот пласман.[2] Поради овие успеси бил прогласен за најдобар спортист во родниот град Сабадел во 2016 година.[3]

Достигнувања уреди

2009
9. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2010
9. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2011
2. Тоскана-Тера ди Чиклизмо
2012
2. Краен пласман Вуелта а Астурија
4. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
5. Краен пласман Волта а Португал
1.   Пласман за млад возач
9. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2014
10. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2016
7. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 9
2017
1. Етапа 8 Париз-Ница
3. Краен пласман Вуелта а Бургос
4. Краен пласман Трка околу Баскија
1. Етапа 3
7. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2018
1. Етапа 5 (ITT) Вуелта а Андалусија
3. Краен пласман Вуелта а Бургос
9. Краен пласман Париз-Ница
1. Етапа 8
9. Краен пласман Трка околу Баскија
2019
5. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
8. Краен пласман Трка околу Гуангси
8. Краен пласман Вуелта а Бургос
  Награда за борбеност на етапа 8 на Вуелта а Еспања
2020
1.   Планински пласман Критериум ди Дофине
8. Краен пласман Вуелта а Бургос

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
  Џиро д’Италија 34 СО 56
  Тур де Франс СО 72
  Вуелта а Еспања СО СО 7 СО 15 66

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „UAE Team Emirates complete 2020 roster with re-signing of former world champion Rui Costa“. Cyclingnews.com. Future plc. 8 October 2019. Посетено на 3 January 2020.
  2. Аласдер Фотерингем (29 август 2016). „Victory in Vuelta a Espana a massive first for De La Cruz“. Cyclingnews.com.
  3. Sabadell.cat (5 јуни 2017). „David de la Cruz, elegido mejor deportista de Sabadell del 2016“. Sabadell.cat. Архивирано од изворникот на 2019-04-13. Посетено на 2018-01-21.

Надворешни врски уреди