Жак Јансе ван Ренсбург

јужноафрикански велосипедист

Жак Јансе ван Ренсбург (англиски: Jacques Janse van Rensburg; р. 6 септември 1987) — јужноафрикански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Кубека Асос.[2][3]

Жак Јансе ван Ренсбург
Ван Ренсбург на Тур де Франс 2015
Лични податоци
Роден6 септември 1987(1987-09-06)(36 г.)
Спрингс (Јужна Африка), Јужна Африка ЈАР
Висина1,75 м[1]
Маса63 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубТим Кубека Асос
Дисциплинадрумски и планински велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2006
2007-2008
2009
2010
2011
2012-
Тим Коника Минолта
Неотел
Трек-Марко Поло
ДСМ Хром
Бургос 2016-Кастилја и Леон
МТН Кубека
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2015)
Последна промена
31 мај 2019

Возел на Вуелта а Еспања 2014.[4] Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2015.[5] Истата година го освоил националното друмско првенство.[6] Бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[7]

Достигнувања

уреди
2009
6. Краен пласман Тур де Лангкави
2010
6. Краен пласман Ле Тур де Филипинас
2011
6. Краен пласман Трка Јужна Африка
2012
1.   Краен пласман Трка околу Еритреја
1. Етапа 2
2014
1.   Краен пласман Трка Мзанси
1. Етапа 1
6. Краен пласман Тур де Лангкави
2015
1.   Национално друмско првенство
3.   Африканско друмско првенство
5. Краен пласман Трка околу Оман
9. Краен пласман Тур де Лангкави
2016
1.   Пласман за борбеност Трка околу Оман

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Големи трки 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 36 78
  Тур 51
  Вуелта 59 СО 82

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Jacques Janse van Rensburg“. МТН Кубека. Посетено на 5 септември 2014.
  2. „Jacques Janse van Rensburg“. Cycling Archives. Посетено на 27 август 2014.
  3. „Dimension Data finalise 2019 roster“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 22 ноември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
  4. „Jacques Janse van Rensburg“. ProCyclingStats. Посетено на 27 август 2014.
  5. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.
  6. „National Championship, Road, Elite, South Africa (Men)“. Cycling Archives. Посетено на 13 февруари 2016.
  7. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.

Надворешни врски

уреди