Кун Бауман

холандски велосипедист

Кун Бауман (холандски: Koen Bouwman; р. 2 декември 1993) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.[1]

Кун Бауман
Бауман на Ле Самин 2016
Лични податоци
Цело имеКун Бауман
Роден2 декември 1993(1993-12-02)(30 г.)
Улфт,  Холандија
Висина1,78 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012
2013–2014
2015
2015
2016-
Паркхотел Фалкенбург
Сајклинг Тим Јо Пилс
Лото НЛ-Џамбо (стажант)
СЕГ Рејсинг
Лото НЛ-Џамбо
Последна промена
25 февруари 2019

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[2] Во мај 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[3]

Достигнувања уреди

2014
10. Класик Волта Лимбург
2015
1. Етапа 5 Џиро дела Вале д’Аоста
1.   Планински пласман Тур де Норманди
4. Национално хронометарско првенство под 23 години
6. Париз-Тур за младинци
7. Трка околу Горна Австрија
2017
Критериум ди Дофине
1.   Планински пласман
1. Етапа 3
5. Национално хронометарско првенство
2018
1. Етапа 5 (ТТТ) Трка околу Британија
5. Краен пласман Сетимана Интернационале Копи е Бартали
9. Гран Премио Бруно Бегели
2019
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка ОАЕ

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2016 2017 2018
  Џиро 50
  Тур
  Вуелта 123 41

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Cheery Christmas for ambitious Team Jumbo-Visma“. Џамбо-Висма. Team Oranje Road BV. 21 декември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-04-13. Посетено на 4 јануари 2019.
  2. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  3. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.

Надворешни врски уреди