Даниел Мартинес

колумбиски велосипедист

Даниел Фелипе Мартинес (шпански: Daniel Felipe Martinez; р. 25 април 1996) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн Фирст.[1]

Даниел Мартинес
Мартинез на националното првенство 2018
Лични податоци
Цело имеДаниел Фелипе Мартинес Поведа
Роден25 април 1996 (1996-04-25) (24 г.)
Богота,  Колумбија
Висина1,74 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн Фирст
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2015
2016–2017
2018-
Колумбија
Саутист-Венецуела
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotColombia.PNG Национален хронометарски првак (2019)
Последна промена
9 февруари 2019

КариераУреди

Колумбија (2015)Уреди

2015Уреди

Мартинес ја напуштил Волта а Каталуња, негова прва трка во Светската турнеја. Завршил на 84. место на Трката околу Турција.

Саутист-Венецуела (2016-2017)Уреди

2016Уреди

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016,[2] со што возел на својата прва голема трка. Завршил на 57. место на Џиро ди Ломбардија.

2017Уреди

Учествувал повторно на Џиро д’Италија, но ја напуштил трката. На крајот на сезоната, завршил четврти на Трката околу Турција.

ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак (2018-денес)Уреди

2018Уреди

Ја започнал сезоната на националното друмско првенство, каде завршил втор на хронометарот, зад Еган Бернал. Завршил петти на новата колумбиска трка, Колумбија Оро и Пас. Негов прв пласман меѓу првите десет во Европа бил на Волта а Каталуња, каде завршил на седмото место. Возел на белгиските класици по првпат во својата кариера, завршувајќи на 44. место на Флеш Валон и на 61. место на Лиеж-Бастоњ-Лиеж. Потоа возел на Тур де Романди и завршил на 12. место. Во јули 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[3]

ДостигнувањаУреди

2013
Панамерикански друмски јуниорски првенства
1.   Хронометар
2.   Друмска трка
2014
1.   Национално хронометарско јуниорско првенство
2015
1.   Планински пласман Рут ди Сид
8. Краен пласман Трка околу Јута
1.   Пласман за млад возач
2017
4. Краен пласман Трка околу Турција
1. Пласман за млад возач
7. Милано-Торино
9. Тре Вали Варезине
2018
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Калифорнија
5. Краен пласман Колумбија Оро и Пас
6. Краен пласман Класик Колорадо
1.   Пласман за млад возач
7. Краен пласман Волта а Каталуња
2019
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 7 Париз-Ница
3. Краен пласман Трка околу Колумбија
1. Етапа 1 (ТТТ)

НаводиУреди

  1. „Daniel Felipe Martinez“. Pro Cycling Stats. Посетено на 9 август 2015.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  3. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 July 2017.

Надворешни врскиУреди