Питер Сери

белгиски велосипедист

Питер Сери (холандски: Pieter Serry; р. 21 ноември 1988) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.[2]

Питер Сери
Сери на Тур де л’Ен 2014
Лични податоци
Цело имеПитер Сери
ПрекарСеритје (Serrytje)[1]
Роден21 ноември 1988(1988-11-21)(35 г.)
Алтер,  Белгија
Висина1,86 м[1]
Маса66 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач[1]
Аматерски клубови
2010 Јонг Вландерен-Баукнехт
Професионални клубови
2011–2012

2013–
Топспорт Вландерен-Меркатор
Омега Парма-Квик Степ
Последна промена
24 ноември 2022

Паднал на втората етапа на Џиро д’Италија 2015 и бил приморан да се повлече од трката.[3]

Достигнувања

уреди
2010
5. Краен пласман Тур де Пиринеи
4. Краен пласман Чинтуро де л’Емпорда
2011
2. Де Вламсе Пејл
9. Катекурс
9. Краен пласман Трка околу Баварија
1.   Планински пласман
2012
1.   Пласман за млад возач Трка околу Белгија
3. Брабантсе Пејл
4. Класик Волта Лимбург
6. Краен пласман Трка околу Норвешка
7. Гран при де ла Сом
9. Гран при д’Увертир Ла Марсејез
2013
7. Џиро ди Ломбардија
8. Класика де Сан Себастијан
2014
3.   Светско првенство во екипен хронометар
3. Национално хронометарско првенство
6. Трофео Сера де Трамунтана
10. Класик Сид-Ардеш
2015
4. Краен пласман Трка околу Чешка
1. Етапа 1 (ТТТ)
7. Класик Сид-Ардеш
2016
4. Краен пласман Тур Ла Прованс
4. Класик Сид-Ардеш
5. Класик Ла Дром
2017
9. Велосипедски класик Брухе
10. Краен пласман Вуелта а Сан Хуан
2018
3. Краен пласман Тур де Валони
4. Национално друмско првенство
4. Брабантсе Пејл
5. Вуелта а Мурсија
9. Страде Бјанке
9. Класик Ла Дром
2019
5. Ле Самин
9. Брабантсе Пејл
2020
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
3. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Џиро 74 СО 70 105 38 28 56 148
  Тур не настапил во текот на кариерата
  Вуелта 50 СО 62 112 88

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Питер Сери“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. Посетено на 26 октомври 2013.
  2. „Deceuninck - Quick-Step“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  3. „Crashes send peloton sprawling on Giro d'Italia stage 2“. Cycling News. Посетено на 11 мај 2015.

Надворешни врски

уреди