Максим Монфор

белгиски велосипедист

Максим Монфор (француски: Maxime Monfort; р. 14 јануари 1983) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2004-2019 за екипите Ландбувкредит-Колнаго, Кофидис, Тим ХТЦ-Колумбија, РадиоШек-Леопард[1] и Лото-Судал.[2]

Максим Монфор
Максим Монфор во 2013
Лични податоци
Цело имеМаксим Монфор
Роден14 јануари 1983(1983-01-14)(41 г.)
Бастоњ,  Белгија
Висина1,81 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2004–2005
2006–2008
2009–2010
2011–2013
2014–2019
Ландбувкредит-Колнаго
Кофидис
Тим Колумбија-Хај Роад
Леопард Трек
Лото-Белисол
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 етапа ТТТ (2011)

Етапни трки

Трка околу Луксембург (2004)
Трка околу Баварија (2010)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2009)

Освоил бројни трки, вклучувајќи ја Трката околу Луксембург во 2004, Трката околу Баварија во 2010 и националното хронометарско првенство во 2009. Монфор имал бројни врвни постигнувања на големите трки, вклучувајќи го и 6. место на Вуелта а Еспања 2011 и 16. место на Тур де Франс 2012. Завршил на 14. место на Тур де Франс 2013, со што го постигнал својот најдобар пласман на Тур.

Достигнувања

уреди
2003
4. Сиркуи де Валони
2004
1.   Краен пласман Трка околу Луксембург
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
1.   Пласман за млад возач Трка околу Холандија
4. Краен пласман Стер Електротур
6. Краен пласман Трка околу Регион Валонија
6. Флеш Хесбињон
8. Краен пласман Тур ди Лимузен
2005
2. Краен пласман Етоал де Бесеж
1.   Пласман за млад возач
3. Краен пласман Трка Реџо
4. Краен пласман Тур де л’Авенир
5. Краен пласман Трка околу Луксембург
6. ГП Пино Черами
7. Краен пласман Стер Електротур
8. Краен пласман Трка околу Регион Валонија
2007
7. Краен пласман Трка околу Германија
2008
4. Краен пласман Критериум Интернасионал
5. Краен пласман Трка околу Баскија
9. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
9. Краен пласман Критериум ди Дофине Либере
10. Краен пласман Сиркуи Франко-Белж
2009
1.   Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Трка околу Баварија
4. Краен пласман Критериум Интернационал
4. Хроно де насионс
5. Краен пласман Енеко Тур
10. Краен пласман Тур де Свис
2010
1.   Краен пласман Трка околу Баварија
1. Етапа 4 (ITT)
5. Гран при Монтреал
6. Краен пласман Вуелта а Андалусија
8. Краен пласман Критериум Интернационал
8. Гран при Квебек
2011
4. Краен пласман Трка околу Луксембург
6. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
7. ГП Бруно Бегели
8. Краен пласман Трка околу Оман
10. Краен пласман Париз-Ница
10. Краен пласман Тур де Свис
2012
6. Краен пласман Критериум Интернасионал
7. Краен пласман Париз-Ница
8. Краен пласман Трка околу Луксембург
9. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2013
4. Краен пласман Средоземна трка
10. Краен пласман Енеко Тур
2015
8. Краен пласман Етоал де Бесеж
2016
8. Краен пласман Етоал де Бесеж
9. Краен пласман Тур де л’Ен
2018
9. Бинше-Шиме-Бинше

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 33 14 11 15 13
  Тур 23 28 55 29 16 14 142
  Вуелта 11 6 16 16 27 16 СО 42

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „RadioShack-Nissan-Trek announces lineup for 2012“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 5 December 2011. Архивирано од изворникот на 2012-01-08. Посетено на 2012-03-14.
  2. Ostanek, Daniel (6 September 2019). „Maxime Monfort announces retirement“. Cyclingnews.com. Future plc.

Надворешни врски

уреди