Кевин Леданоа

француски велосипедист

Кевин Леданоа (француски: Kévin Ledanois; р. 13 јули 1993) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Фортунео-Самсик.

Кевин Леданоа
Леданоа на ГП Џеф Схеренс 2015
Лични податоци
Цело имеКевин Леданоа
Роден13 јули 1993(1993-07-13)(31 г.)
Ноази ле Сек,  Франција
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2014– Бретањ-Сеше анвиронман
Последна промена
26 август 2018

Тој е син на поранешниот француски велосипедист Ивон Леданоа.[1] На 25 септември 2015 година го освоил Светското друмско првенство под 23 години одржано во Ричмонд, Вирџинија.[2] Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[3]

Достигнувања

уреди
2014
1. Тур ди Јура
6. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
6. Краен пласман Тур де Норманди
2015
1.   Светско друмско првенство под 23 години
4. Париз-Камамбер
9. Тро-Бро Леон
10. Европски игри - друмска трка
2016
3. Класик Лоар-Атлантик
2017
6. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Тур де л’Ен
10. Полинорман

Наводи

уреди
  1. „Kevin Ledanois“. cyclingarchives.com.
  2. http://velonews.competitor.com/2015/09/news/road/ledanois-wins-u23-worlds-road-race-by-the-skin-of-his-teeth_386133
  3. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски

уреди