Амаел Моанар

француски велосипедист

Амаел Моанар (француски: Amaël Moinard; р. 2 февруари 1982) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипата Фортунео-Самсик.[1] Во неговата прва година во Верандас Вилемс-Аксент во 2011 година, Моанар возел на Тур де Франс како помошник за Кедел Еванс, кој ја освоил трката.

Амаел Моанар
Лични податоци
Цело имеАмаел Моанар
Роден2 февруари 1982(1982-02-02)(42 г.)
Шербур,  Франција
Висина1,80 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2005–2010
2011–2017
2018-
Кофидис
Верандас Вилемс-Аксент
Фортунео-Самсик
Значајни победи
:Париз-Ница
Планински пласман (2010)
1 етапа
Последна промена
26 септември 2018

Достигнувања

уреди
2006
6. Класик Шатеру
8. Краен пласман Тур де л’Авенир
8. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент ет де ла Виен
2007
10. Краен пласман Рут ду Суд
1. Етапа 3
2008
9. Краен пласман Средоземна трка
10. Гран при де Плимелек-Морбијан
15. Краен пласман Тур де Франс
  Награда за борбеност за етапа 11
2010
Париз-Ница
1. Етапа 7
1.   Планински пласман
2014
3. Краен пласман Тур де От Вар
1. Етапа 2
9. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
2015
7. Класик Волта Лимбург
2016
6. Класик Сид Ардеш
10. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 112 46 15
  Тур 15 65 70 65 45 56 45 45 32 48
  Вуелта 18 99 59

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Team Fortuneo-Oscaro. Amaël Moinard deuxième recrue“ [Team Fortuneo-Oscaro. Amaël Moinard second recruit]. Le Télégramme (француски). Groupe Télégramme. 3 август 2017. Посетено на 2 јануари 2018.

Надворешни врски

уреди