Сандер Арме

белгиски велосипедист

Сандер Арме (холандски: Sander Armée; р. 10 декември 1985) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Кофидис.[1]

Сандер Арме
Арме на Тур де л’Еурометропол 2014
Лични податоци
Цело имеСандер Арме
Роден10 декември 1985(1985-12-10)(38 г.)
Левен,  Белгија
Висина1,90 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2004
2005–2006
2007–2008
2009
Олимпија Тинен
Ханд ин Ханд Бал
Профел Зиглер
Беверен 2000
Професионални клубови
2010–2013

2014-2020
2021
2022-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Лото-Белисол
Тим Кубека Асос
Кофидис
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2017)
Последна промена
10 ноември 2022

Животопис

уреди

Детство и аматерска кариера

уреди

Роден во Левен, Арме учествувал во велозипедизам, атлетика и скејт во текот на детството. Во 2007 година влегол во белгиската континентална екипа Профел Зиглер. Освоил пет трки во 2007 и шест во 2008 година.

Професионална кариера

уреди

Арме станал професионален возач во 2010 година, потпишувајќи за континенталната екипа Топспорт Вландерен-Меркатор. Завршил седми на Стар Бесеже и деветнаесетти на Трката околу Белгија.[2]

По четири години со екипата, Арме се приклучил на Лото-Белисол за сезоната 2014.[3] Останал со екипата до крајот на сезоната 2020, пред да се приклучи на Тим Кубека Асос.[4] Во ноември 2021 година, Арме потпишал договор со Кофидис за сезоната 2022.[5]

Достигнувања

уреди
2007
2. Сиркуит де Валони
6. Трка околу Фландрија за млади
2008
4. Меморијал Ван Конингсло
8. Флеш Арденес
9. Сиркуит де Валони
2009
1. Катекурс
1. Флеш Арденес
7. Краен пласман Тур де Бретањ
1. Етапа 4
1. Етапа 7
2010
7. Краен пласман Етоал де Бесеж
2012
4. Краен пласман Трка околу Норвешка
10. Дрејвенкурс Оверејсе
2013
3. Омлоп ван хет Васланд
5. Гран при д’Увертир Ла Марсејез
6. Класик Волта Лимбург
8. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2016
1.   Планински пласман Тур де Романди
5. Краен пласман Трка околу Норвешка
2017
Вуелта а Еспања
1. Етапа 18
  Награда за борбеност на етапа 15
1.   Планински пласман Тур де Романди
2. Краен пласман Четири дена Динкерк
4. Краен пласман Трка околу Норвешка
2019
9. Краен пласман Трка околу Норвешка
2020
1. Етапа 3a [[Тур Поату-Шарант ан Нувел-Аквитан
5. Трофео Сера де Трамунтана

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Големи трки 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
  Џиро 47 65 57 47
  Тур не настапил во текот на својата кариера
  Вуелта 103 90 19 73 73 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Cofidis“. UCI. Архивирано од изворникот на 28 January 2022. Посетено на 29 January 2022.
  2. „Sander Armee – Topsport Vlaanderen-Mercator, Pro Cycling Team 2012“. Topsport Vlaanderen-Mercator. Архивирано од изворникот на 2012-09-12. Посетено на 24 септември 2012.
  3. Mignot, Alexandre (18 јуни 2013). „Direction Lotto for Sander Armee“. Cyclism'Actu (француски). Swar Agency SPRLS. Посетено на 6 август 2013.
  4. „Armée and Schmid Blend Experience and Youth for Team Qhubeka ASSOS“. НТТ Про Сајклинг. Ryder Cycling. 7 December 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-07. Посетено на 7 December 2020.
  5. „Transfer latest: Cofidis add Armée as Cerny extends with QuickStep“. Cyclingnews.com. Future plc. 19 November 2021. Посетено на 24 December 2021.

Надворешни врски

уреди